Ana Sayfa Yaşam Geleneksel El Sanatları Yaşatılıyor

Geleneksel El Sanatları Yaşatılıyor

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yürütülen ve Adana Valiliği Sosyal Destek Programı (SODES) Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen "Geleneksel El Sanatları ile Kadınlarımız İş Sahibi Oluyor" projesi kapsamında ev kadınlarına yönelik 6 ay sürecek "Geleneksel Kıyafet Tasarımı", "Ahşap Oymacılığı" ve "Sedef İşlemeciliği" kursları devam ediyor.

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2016 Cumartesi 09:30
Geleneksel El Sanatları Yaşatılıyor

Proje kapsamında ikinci ayını tamamlayan kurslar 6 ay sürecek olup, kurs  sonunda kursiyerlere verilecek  "Kurs Bitirme Belgesi" ile kursiyerler  proje ortağı olan İŞKUR’a kayıt yaptırarak, Usta Öğretici olarak  iş sahibi olabilecek.

Kursiyerlerin KOSGEB’in açacağı "Girişimcilik Destek Programı" kapsamında girişimcilik desteğinden de faydalanabileceklerdir. İstihdama yönelik olan proje sonucunda ev kadınları hem meslek sahibi olacak, hem ailesine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklardır.

Kursiyerlerin bu zamana kadar yaptıkları çalışmaları yerinde incelemek üzere Ramazanoğlu Kültür Merkezini ziyaret eden Vali Yardımcısı Ahmet Beyoğlu ve SODES Koordinasyon birimi yetkilileri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari’den  proje ve  bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kursiyerlerin yaptığı çalışmaları inceleyen Vali Yardımcısı Beyoğlu yaptığı açıklamada "Açılan bu kurslarımızın kadınlarımızın ve genç kızlarımızın bireysel gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Bu kurslarla kadınlarımız meslek sahibi olduğu gibi  aile bütçesine de katkıda bulunacaklardır. Özellikle ahşap oyma ve sedef kakma kurslarında eğitim gören kadınlarımızın yaptığı ürünlerle bugüne kadar erkekler tarafından yapılan ve güç isteyen ahşap oyma ve sedef kakmanın kadınlarımız tarafından da yapılabileceği kanıtlanmış olmasından dolayı mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Projenin açılışı 03 Aralık 2015 tarihinde Vali Mustafa Büyük’ün katılımıyla Ramazanoğlu Kültür Merkezinde başlamıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık