Ana Sayfa Gündem Göç İdaresi'nden ''Sosyal Uyum'' çalıştayı

Göç İdaresi'nden ''Sosyal Uyum'' çalıştayı

“Sosyal Uyum Çalıştayı”nın Dördüncüsü Adana’da Gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 12:59
Göç İdaresi'nden ''Sosyal Uyum'' çalıştayı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)  iş birliği ile düzenlenen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Yönelik Sosyal Uyum Çalıştayları’nın dördüncüsü 10 Eylül 2019 Salı günü Adana’da gerçekleştirildi.

Çalıştay; Adana Vali Yardımcısı Mustafa AYDIN, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Adana İl Göç İdaresi Müdürü Velican DOĞRU, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhammed KABACIK, İl Müftüsü Hasan ÇINAR’ınkatılımı ile gerçekleştirildi.

Programın açışında konuşan Vali Yardımcısı Mustafa AYDIN: “ İlimizde uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamında bulunan misafirlerimize olabildiğince ilgi göstermeye onların sorunlarının çözümüne yardımcı olmaya çalıştık. Uyum tek taraflı bir konu değil, iki taraflı bir konu; zor bir süreç, emek ister, sabır ister ve sonuçlarını da hemen görmeniz mümkün değil. Zamana bağlı bir konudur. Misafirlerimizden de bizim beklentilerimiz var. Türkçeyi öğrenmeleri lazım. Geldiğiniz ülkenin dilini bilmezseniz orada uyum sağlamanız mümkün değil, oranın hukuk sistemini bilip ona uymanız gerekecek. Bizim kültürümüzü geleneklerimizi göreneklerimizi de bilecekler ve uyum bu şekilde gelişecek. Hem bizim etki ve katkılarımızla hem de misafirlerimizin etki ve katkıları ile gelişecek.” dedi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise: “Bugün geldiğimiz noktada göç yönetiminin ikinci aşaması olan uyum aşamasına gelinmiştir. Uyum dediğimiz konu sabahtan akşama çözülecek bir konu değil. Uyum dediğimiz kavram sabır ve akılla yürütülmesi gereken bir olgudur. Göçü vicdanla rasyonel politikalarla yönettiğimiz gibi uyumu da sabırla ve akılla yönetmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle uyumla ilgili yaptığımız çalışmaların hepsinde de sabır ikinci akıl diyerek şiarımızı ve yol haritamızı böyle belirliyoruz.” dedi.

 

“Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı”

Uyum konusunda en önemli adımlardan biri olan Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı’ndan da söz eden KADIOĞLU konuşmasında; 2018-2023 yılları arasını kapsayan bu belgenin Göç Kurulunda onaylandığının ve yürürlüğe girdiğinin altını çizdi.

İl Müftüsü Hasan ÇINAR ise: “Biz camilerimizde hutbe ve vaazlarımızda tarih sahnesinde zulme maruz kalan her milletin yanında olduğumuzu zalimlerin karşısında mazlumların yanında olduğumuzu cemaatimizle paylaşan bir nesiliz. Ayetlerle hadislerle cemaatimizin bu konudaki hassasiyetlerini kuvvetlendirmek ve desteklemekteyiz. Ne söylenirse söylensin ne anlatılırsa anlatılsın biz Ensar topluluğuz.” dedi.

Adana İl Göç İdaresi Müdürü Velican DOĞRU: “ Öğretmenlerin görevinin yalnızca ders anlatmak olmadığını, imamlarında görevlerinin yalnızca camide namaz kıldırmak olmadığını hepimiz biliyoruz. Onlar; sosyal hayatın her safhasında insanlarla iç içe olan, sosyal problemlere çözüm bulmaya çalışan, topluma yön veren insanlardır. Yetime, öksüze, ihtiyaç sahiplerine şefkat ellerini uzatan toplumun ender şahsiyetlerindendir. Bizlerde İl Göç İdaresi Müdürlüğü olarak evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalan yüzbinlerce sığınmacı ve göçmene necip ve soylu bir milletin evlatları arasında, siz değerli hocalarımızın da destekleriyle en güzel hizmeti sunmaya çalışıyoruz.” ifadesinde bulundu.

Uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamında bulunan yabancılarla ev sahibi toplumun sosyal uyumunu arttırmak amacıyla düzenlenen çalıştayda; Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden Göç Uzmanı Ali Rıza BEŞKAT; Yabancıların Sosyal Uyumları ve Doğru Bilinen Yanlışlar konusunda, İl Göç Uzmanı Kazım YILDIZHAN; Yabancıların Hakları, Yükümlülükleri ve Sosyal Uyumları konusunda, Diyanet İşleri Başkanlığından Diyanet Uzmanı Muhammet KABAKÖZ; Yabancıların Din Hizmetlerinden Etkin Faydalanması ve Yönlendirme Mekanizması konusunda, Milli Eğitim Bakanlığından Mithat BÜYÜKHAN; Yabancıların Okul Kaydı ve Yönlendirme İşlemleri konusunda, BMMYK Kıdemli Koruma Yardımcısı Hatip SURUN; Yabancıların Uyum Güçlükleri, Nedenleri ve Saha Gözlemleri konusunda sunum yaptı.

 

Soru ve cevaplara da yer verilen çalıştay iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Toplam 17 ilde düzenlenmesi planlanan ve dördüncüsü Adana’da gerçekleştirilen Diyanet işleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı personeline yönelik düzenlenen Sosyal Uyum Çalıştayı farklı illerde de devam edecek.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Apartman görevlilerine Kılıçdaroğlu ve Karalar desteği

Apartman görevlilerine Kılıçdaroğlu ve Karalar desteği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık