Ana Sayfa Ekonomi Göger: "İşyerlerini açamayan esnafa maaş desteği sağlanmalı"

Göger: "İşyerlerini açamayan esnafa maaş desteği sağlanmalı"

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri geçici süreyle durdurulan esnaf ve sanatkarlara yönelik de destek beklediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2020 Cuma 17:03
Göger:

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri geçici süreyle durdurulan esnaf ve sanatkarlara yönelik de destek beklediklerini  söyledi. Kapatılan sektörlerdeki esnafın yanında çalışanlara, kısa çalışma ödeneği kapsamında İŞKUR aracılığıyla maaş desteği verildiğini hatırlatan Birlik Başkanı Niyazi Göger, geçici süreyle kapatılan esnafa da benzer bir desteğin sağlanmasını istedi.

 

Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, tüm dünyada hızlı bir şekilde küresel yayılım gösteren ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele gereği faaliyetlerine geçici süreyle ara verilen küçük esnafın ekonomik anlamda en fazla etkilenen kesimlerin başında geldiğini kaydetti.

Alınan tedbirler kapsamında, başta berber, kuaför, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, nişan/düğün salonları çalgılı/müzikli lokanta/kafe ve benzeri sektörler olmak üzere, insan yoğunluğunun fazla olduğu, hijyen kurallarının önem arz ettiği işletmelerin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulduğunu hatırlatan Birlik Başkanı Niyazi Göger, virüsün yayılımının engellenmesi için alınan kararın olumlu olduğunu, ancak bu kararın ekonomik yönden de desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

"GÜNLÜK KAZANIP, GÜNLÜK HARCIYORLAR"

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan sektörlerde hizmet veren esnafın büyük çoğunluğunun günlük kazanıp, günlük harcadığına dikkati çeken Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, "Devletimiz kısa vadede, gerek ekonomik istikrar kalkanı paketi, gerekse esnaf destek paketi ve kısa çalışma ödeneğini devreye alarak ekonomik anlamda piyasaların rahatlamasını sağladı. Uzun vadede de esnafımıza yönelik daha büyük boyutlu desteklerin hayata geçirileceğine hiç şüphemiz yok. Ancak, özellikle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan sektörlerde hizmet veren küçük esnaf ve 65 yaş yasağına takıldığı için işyerlerini açamayan esnafımız ile yolcu kapasiteleri yüzde 50'e indirilen toplu taşıma ve taksici esnafına yönelik de bir destek beklentisi içerisindeyiz. İŞKUR aracılığı ile çalışanlara verilen kısa çalışma ödeneği benzeri maddi bir destek sağlanarak, faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan esnafımız da sübvanse edilebilir. Malumunuz Ramazan ayı yaklaşıyor. Dinimizin gereği oruç ibadetimizi yerine getireceğimiz bu mübarek ay öncesi verilecek maddi destek, işyerini açamadığı için evinin günlük nafakasını kazanamayan esnafımızın iftar sofralarını bereketlendirecektir. Esnafımızın bu talebinin devletimizde karşılık bulacağına ve en kısa zamanda böyle bir desteğin sağlanacağına inancımız tamdır" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ''Diplomam var tecrübem yok'' diyenlere fırsat

''Diplomam var tecrübem yok'' diyenlere fırsat

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık