Ana Sayfa Siyaset Gürsel Erol, “Terörün çözümü TBMM’de”

Gürsel Erol, “Terörün çözümü TBMM’de”

CHP PM üyesi Gürsel Erol, Türkiye’nin terörle mücadele başladığı noktada olduğunu belirterek 17 Şubat’ta Ankara’daki bombalı saldırının Türkiye’nin 81 ilinin terör bölgesi haline geldiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Mart 2016 Pazartesi 16:55
Gürsel Erol, “Terörün çözümü TBMM’de”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi, Tunceli Milletvekili Gürsel Erol Adana İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. İl Başkan Yardımcısı Yüksel Karaaslan, Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Aydın Uslupehlivan, Çukurova İlçe Başkanı Yüksel Erdoğan’la bir süre sohbet eden Erol, daha sonra partililere hitap etti.

32 YILLIK TERÖRÜN ACI BİLANÇOSU

Güneydoğu ve doğudaki terör olaylarını değerlendiren Erol, Türkiye’nin 32 yıldır aynı terör sorunuyla karşı karşıya olduğunu ve terör örgütünün bugün de 32 yıl önceki gücüne sahip olduğunu söyledi. 32 yılda yaklaşık 10 bin kamu görevlisinin şehit olduğunu, sivillerle birlikte yaklaşık 40 bine yakın can kaybının yaşandığını aktaran Erol, bu sürede binlerce köyün boşaltıldığını, 4 milyona yakın insanın da kendi kaderine terk edildiğini ifade etti.

“TERÖRLE MÜCADELEYE 1.5 TRİLYON DOLAR HARCANDI”

Türkiye’nin 32 yılda terörle mücadele için 1.5 trilyon dolar harcadığına işaret eden Gürsel Erol, bu miktarın Türkiye’nin bugünkü iç ve dış borcunun iki katı olduğunu vurguladı. Erol, “1.5 trilyon dolar demek, bin tane boğaz köprüsünün ya da 833 Marmaray’ın maliyeti demek. Bu parayla 375 tane Atatürk Barajı da yapılabilir. Bu kadar büyük bir para harcanmasına, binlerce can kaybına rağmen ne yazık ki terörle mücadelede hala başladığımız noktadayız” dedi.

“ÇÖZÜM TMBB’DE”

32 yılda 6 cumhurbaşkanı, 10 başbakan, 11 genelkurmay başkanı, 23 içişleri bakanı ve 20 hükümetin değiştiğini dile getiren Erol, tek başına iktidara gelen ya da koalisyon ortağı olan siyasi partilerin kendi parti programları doğrultusunda yaşama geçirdiği çözümlerin sorunu çözemediğine dikkati çekti.

Terör sorunun çözüm yerinin TBMM olduğunun altını çizen Erol, güneydoğu ve doğuda geleceğe dair büyük endişeler taşıdığını kaydetti.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İNSAN KAYNAĞI SORUNU KALMADI”

Erol, “İnşallah yanılırım ama bölgede şu anda faaliyet gösterenler terör örgütlerinin sadece şehir kadroları. İklim koşulları nedeniyle sığınaklara çekilen dağ kadroları karlar eriyince kırsalda da eylem yapmaya başlayacak. Bir de geçmişte terör örgütlerinin insan kaynakları sorunu vardı. Eskiden terör örgütünün Suriye’den para karşılığı getirip kullandığı eylemciler vardı ama sınırlardan geçip bölgeye yerleşmek o kadar kolay değildi. Bunu yalnızca PKK için söylemiyorum. Türkiye’de şu anda faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin insan kaynakları sorunu kalmadı çünkü artık Suriyeliler var. 3 milyona yakın Suriyeli Türkiye’de. Bunların hiçbirinin kimlik bilgisi, araştırması kaydı yok. Bunların hepsi 81 ile dağılmış durumdalar ve terör örgütleri bunları istedikleri zaman çok rahat bir şekilde kullanabilir hale geldi.” diye konuştu.

“ARTIK 81 İLİN TAMAMI TERÖR BÖLGESİ”

17 Şubat’ta Ankara’da Merasim Sokak’taki bombalı terör saldırısının her boyutta stratejik olarak değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Erol, patlamanın olduğu yerden bir kilometrelik bir çember içinde Genel Kurmay başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı, TBMM’nin olduğunu anımsatarak şöyle konuştu:

“Stratejik olarak bu kadar önemli bir alanda bile eylem yapılabiliyorsa ve bunu bizim istihbarat birimlerimiz bilmiyorsa, bilip de görmemezlikten geliyorsa bu şunu gösteriyor: Artık yalnızca doğu ve güneydoğu terör bölgesi değil, Türkiye’nin 81 ili artık terör bölgesi. 81 ilde artık yurttaşlarımızın canlarıyla ilgili kaygı yaşadığı bir dönem yaşanıyor.”

Konuşmasının ardından partililerin sorularını da yanıtlayan Erol, daha sonra Dersimliler Derneği’nin geleneksel yemeğine katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Mehmet Ay'dan Adanalı'lara teşekkür

Başkan Mehmet Ay'dan Adanalı'lara teşekkür

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık