Ana Sayfa Yaşam Hipertansiyon yazın da kontrol edilebilir

Hipertansiyon yazın da kontrol edilebilir

Dünyada önlenebilir hastalıklar arasında yer alan hipertansiyon, ülkemizde her üç kişiden birinde ama daha sık da kadınlarda görülen rastlanan yaygın sorun. Hipertansiyonun kontrol altına alınması ise çok önemli.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2018 Pazartesi 11:34
Hipertansiyon yazın da kontrol edilebilir

Beslenmenin hipertansiyon kontrolü için çok önemli olduğunu belirten Acıbadem Adana Hastanesi Diyetisyen Pakize Gizem Akgül, hipertansiyon hastalarına özel beslenme önerilerinde bulundu:

1-Tuz tüketimini sınırlandırın

Günlük tuz tüketimi ile hipertansiyon arasında önemli bir ilişki olduğunu söyleyen Diyetisyen Gizem Akgül, özellikle tuz tüketimi yüksek olan toplumlarda hipertansiyon sorununun görülme sıklığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalar günlük tuz tüketiminin 5-6 gr. yani 1 tepeleme çay kaşığı olmasını önerirken, SALTürk çalışması ülkemizde ortalama günlük 16 gr. tuz tüketildiğini göstermektedir.

Toplumumuzda bu kadar fazla tüketiminin olmasının en önemli nedenleri arasında evde hazırlanan yemeklerin tuz içeriğinin fazla olması. Hipertansiyon hastası bir birey için bile tuz eklenmeden hazırlanan yemeklere eklenen salça, korunması için tuz eklenmiş baharatların çok kullanılması, turşular gibi göz önünde bulundurulmayan sodyum kaynakları önemli tuz kaynakları arasında yer alsa da ülkemizde en çok tüketilen gıdalardan biri olan ekmeğin 100 gramında 1,5-2 gr tuz bulunmakta, ülkemizde tüketilen tuzun neredeyse %32'si ekmekten sağlanmaktadır.

2 – Tuz çeşidine dikkat edin!

Diyabet, yaşlılık, obezite, kronik böbrek hastalığı ve stresin tuza duyarlılığı arttırdığını belirten Diyetisyen Gizem Akgül, tuz tüketimini sınırlandırmanın önemini vurgularken, son dönemin dikkat çeken diğer bir konunun da tuz çeşidi olduğunu söylüyor. “Sofra tuzu kullanmayın, kaya tuzu faydalıdır” gibi pek çok gerçeği yansıtmayan söylemlerin toplumda yer aldığını ancak bilimsel olarak kanıtlanmış bir tarafının bulunmadığını belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Kaya tuzunda sağlığı olumlu etkileyen mineraller ve eser elementler bulunur ancak; miktarları sağlığa olumlu etki edecek düzeyin çok altındadır. Ülkemizde tuz tüketiminin fazla olduğu düşünüldüğünde yararlı olacağı düşünülerek tüketilen kaya tuzunun sağlık açısında olumlu etkisi olmayacağı gibi son dönemin popüler tuzlarından kaya tuzunun da fazla tüketimiilerleyen dönemlerde bireylerin kardiyovasküler hastalık riskini arttıracaktır. Sonuç olarak tuz kısıtlanmalıdır. Kaya tuzunun da sodyum içeriği nedeni ile damak zevkinden vazgeçmeyen bireyler daha rahat tüketilebileceği bir gıda değildir”

3 - Potasyumdan zengin beslenin

Potasyum, hipertansiyonun kontrolünde kan basıncını dengeleyen minerallerden biri olduğu için beslenme planınıza muz, havuç, domates, fasulye, patates, ıspanak, mantar, mercimek, kayısı, somon balığı, az yağlı yoğurt gibi gıdalar ekleyin. Potasyumdan zengin olan muz tansiyon hastalarının beslenmesinde önerilen meyvelerden biri olsa da kalori içeriği yüksek. Bu nedenle günlük tüketim miktarına dikkat etmekte yarar var.

4 – Kilonuzu hareketle kontrol edin

Hipertansiyon hastası olan veya risk altında olan bireylerin kilo kontrolünü sağlaması büyük önem taşıyor. Kan basıncı üzerinde olumlu etkileri olan egzersizlere yaz aylarında düzenli egzersizhipertansiyon kontrolünü sağlamada en büyük rolü oynuyor.

Mevsim boyunca yapılacak düzenli egzersiz kasların kuvvetlenmesine, kilo kontrolünün sağlanmasına, kalp hastalıkları riskinin azalmasına, yaşam kalitesinin artmasına ve stresin azalmasına katkı sağlayarak tansiyonunuz yükselmeden keyifli bir yaz geçirmenize katkı sağlıyor.

5 – Günlük kalsiyum ihtiyacınızı mutlaka karşılayın

Kan basıncının dengelenmesinde etkili olan kalsiyum kaynaklarını günlük beslenmenizde tüketmeye dikkat edin. Yetişkin bir bireyin günlük 1000 mg kalsiyum ihtiyacı oluyor. 1 su bardağı süt 300 mg kalsiyum içeriyor. Kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerini tüketirken dikkatli dikkatli olun ve az yağlı ve az tuzlu olanlar tercih edin.

Yaz aylarının serinleten içeceği tuz eklenmeden hazırlanmış ayransıvı alımınızı hem de kalsiyum alımınızı destekleyebilirsiniz. Yeşillik içeren salatalar posa ve kalsiyum içerdiği için günlük beslenmede destek oluyor. Önerilen miktarın üzerinde kalsiyum tüketimi böbrek fonksiyonlarına zarar verebileceği gibi yararlı minerallerin vücutta emilimini azaltabiliyor.

6 - Omega-3 kaynağı balık

Omega-3 trigliseriit seviyesinde ve kan basıncında azalmayı sağladığı, 2016 yılında 1356 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada plasebo grubuna göre omega-3'ün kan basıncını azalttığı görülmüştür.

Omega-3 trigliseriit seviyesinde ve kan basıncında azalmayı sağlar. 2016'da 1356 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada plesebo grubuna göre omega-3'ün kan basıncını azalttığı görüldü. Sofralarınızda haftada 2-3 kere balığa yer verin. Ancak balığı kızartma şeklinde değil, ızgara ya da buğulama tüketebilirsiniz…

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sonbahar alerjisinden korunun…    

Sonbahar alerjisinden korunun…    

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık