Ana Sayfa Gündem İller Bankası’nın araç kiralamasına tepki…

İller Bankası’nın araç kiralamasına tepki…

Giriş Tarihi: 21 Ağustos 2021 Cumartesi 10:48
İller Bankası’nın araç kiralamasına tepki…

İller Bankası’nın araç kiralamaına tepki…

chp,adana , orhan sümer, çevre ve şehrcilik bakanlığı, iller bankası ,araç kiralama

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Çevre ve Şehrcilik Bakanlığı’na bağlı İller Bankası Adana Şubesi’nin 2 Milyon değerinde araç kiralama gerçekleştirmesini eleştirdi. Araç kiralama ihalesinin belgesini de yayınlayan CHP’li Sümer, “Milyonlarca lira kiralama bedeli ödeyene kadar gençlerimize istihdam yaratacak bir tane fabrika kurun” sözlerine yer verdi.

Orhan Sümer, açıklamasında şunları söyledi:

“Adana 30 Büyükşehir içerisinde en az yatırımı alan, üzerine tüm değerleri, kamu arazileri birer birer satılan, iktidarın unuttuğu ilimiz durumuna geldi. Araç kiralayacağız diye 2 Milyon lira verileceğine en azından bir kısmı satın alınsaydı ya da gençlerimize istihdam yaratacak, evlerine ekmek götürmelerini sağlayacak fabrika kurulabilirdi. Ne yazık ki Devletin her kademesinde gördüğümüz lüks tutkusu bitmek tükenmek bilmiyor. Milletin parasıyla yürütülen bu saltanatın sonu gelmiştir.

İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü sadece iki sene kullanılmak üzere araç kiralama yöntemine gidiyor. İhale şartnamesine göre kullanılacak araç sayısı toplamda 15. Bunlardan 6 tanesi binek araç diğerleri arazi ve diğer işlerde kullanılan araçlar. Şartnamede dikkat çeken husus ise araçların 2020 model ve üzeri olması şart koşuluyor. Bu ne lüks sevdasıdır. Memlekette İller Bankası’nın günlük işlerini görecek araç mı kalmadı? İtibardan tasarruf olmaz diye diye ülkenin tüm kaynaklarını bitirdiler.

Devletin kurumları gerektiğinde araç da kiralar, satın alma da gerçekleştirir. Bizim eleştirdiğimiz konu bu değil. Lüks sevdası, satın alınsa daha uyguna gelecek araçların kiralanması. Madem ihtiyaç var satın alınsın en azından Devletin envanterinde kendi araçları olur.

Dünya’da en fazla kamu aracı olan ülkelerden bir tanesiyiz. AKP İktidarı Türkiye’yi makam arbası cennetine çevirdi. Millet bu kadar zor durumdayken, tasarruf tedbirleri uygulayacağız denirken bu ne perhiz bu ne harcama diye sormak gerekiyor”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Zeydan Karalar, “Adana artık sahipsiz değil''

Zeydan Karalar, “Adana artık sahipsiz değil''

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık