Ana Sayfa Gündem İMO üyelerine onur plaketi

İMO üyelerine onur plaketi

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi, meslekte 40 yılını dolduran üyelerine Onur Plaketi verdi.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2013 Pazar 13:43
İMO üyelerine onur plaketi

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından meslekte 40 yılını dolduran üyelerine Onur plaketi verildi.

Hilton Otelinde yapılan Geleneksel Dayanışma Gecesinde konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi Başkanı Abdullah Bakır, İMO’nun 19 Aralık 1954 tarihinde kurulduğuna dikkat çekerek, “O tarihten bu güne, toplumsal ve kamusal yararı korumakta, meslektaşlarının hak ve çıkarlarını savunmakta, mesleki konularda görüş oluşturmaya mesleki gelişime katkı sağlamaya çalışmaktadır.” dedi.

İMO’nun  toplumsal hayatın başka türlü kurgulanması gerektiğine inandığını ifade eden Bakır, şöyle konuştu:

“TMMOB ve bağlı meslek odaları Anayasa’ya ve yasalara dayanarak kurulmuştur. Anayasa ve yasalar meslek örgütlerinin kamu adına denetim yapabileceğini, toplumsal yararı gözeteceğini, üyelerinin hak ve çıkarlarını koruyacağını, aynı zamanda üyelerinin mesleki açıdan gelişmelerini sağlayacak adımlar atacağını hükmetmektedir.

ÜYELERİMİZİ HAKLARINI KORUYACAĞIZ

Uyarılarımız siyasi iktidarı rahatsız etmiş olmalı ki gece yarısı kararnamelerle İMO ve odaların üyeleriyle kurduğu örgütlü ilişki zayıflatılmak istenmiş, gelirleri budanmış, kamu adına yaptığı denetim engellenmiştir.

Bununla yetinilmemiş, siyasi iktidar meslek odaları üzerinde vesayet ilişkisi kurmak üzere 12 eylül döneminde gerçekleştirilen değişikliği uygulamaya alarak, mali ve idari denetim yolunu açmıştır. 17 Aralık 2013 tarihli remi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına gore, odamız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mali ve idari denetimine tabi tutulması sağlanmıştır.

AKP’nin yapmak istediği bellidir.Meslek Odaları üzerinde vesayet ilişkisi kurulacak, odalar mesleki denetim sürecinin dışına atılacak, yapı üretim süreci denetimsizliğe, kuralsızlığa, talana teslim edilecektir.

Ne yazık ki, 2013’ün 19 Aralık’I, 60 yıllık kazanımların gasp edilmesine tanık olmaktadır. Bugün 19 Aralık’I anlamak, siyasi iktidarın meslek  odalarına dönük baskıların farkına varmak demektir. İMO mesleki dayanışmasıyla, üye bağını güçlendirerek bu eşiği atlatmasını bilecektir. Kamu adına, denetim yapma yetkisini kullanmada ısrarını sürdürecektir. 19 Aralık’ı anlamlı kılan İMO’yu geleceğe taşıyacak iradenin beyan edilmesi olacaktır. Bu beyan, geçmişe sahip çıkmayı içerirken, geleceği bugünden kurgulamanın da emaresini taşıyacaktır.”

ONUR BELGESİ VERİLDİ

İMO Dayanışma Gecesinde meslekte 40 yılını dolduran aralarında Adana Eski Milletvekili Mahmut Keçeli, ASKİ Eski Genel Müdürü Hüsamettin Esin, Bayındırlık ve SHP Eski İl Başkanı Salman Serttepe’nin de aralarında bulunduğu üyeler Onur plaketleri CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, İMO Şube Başkanı Abdullah Bakır, Çukurova Üniversitesi Geoteknik Ana Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Laman, eski Şube Başkanları tarafından verildi.

İMO Adana Şubesi’nin Hilton Otelinde yapılan Geleneksel Dayanışma Gecesine CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, İMO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Erdem
Çukurova İlçe Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Çukurova Üniversitesi Geoteknik Ana Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Laman, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ve çeşitli meslek odalarının başkanları ve yöneticileri katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz “20 büfe” 800 binden büyük çıktı!

“20 büfe” 800 binden büyük çıktı!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık