Ana Sayfa Yaşam Kanser hastalarına beslenme önerileri

Kanser hastalarına beslenme önerileri

Kanser tedavisi sonrasında yeterli ve dengeli beslenmenin vücudu daha çabuk iyileştirdiğini, dokuları ve kasları güçlendirdiğini, bağışıklık sistemini onardığını gösteren pek çok bilimsel veri bulunuyor. Bu nedenle kanser tedavisi bittikten sonra da yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2014 Perşembe 09:35
Kanser hastalarına beslenme önerileri

Sağlıklı beslenme son yıllarda çok daha fazla kişinin duyarlı olduğu bir konu haline geldi. Yeterli ve dengeli beslenmek kadar yiyip içtiklerimiz de bağışıklık sistemini etkiliyor. Renk-renk sebze ve meyve tüketimi özellikle de kanser gibi kritik hastalıklarda en büyük savaşçılar olarak karşımıza çıkıyor.  Kanser tedavisi sonrasında yeterli ve dengeli beslenmenin vücudu daha çabuk iyileştirdiğini, dokuları ve kasları güçlendirdiğini, bağışıklık sistemini onardığını gösteren pek çok bilimsel veri bulunuyor. Bu nedenle kanser tedavisi bittikten sonra da yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.


Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavisi gibi yöntemler vücutta bulunan normal hücrelerin de ölümüne yol açıyor. Bu nedenle kanser hastalarında tedavinin yan etkileri normal hücrelerin öldürülmesine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bulantı ve kusma da kanser tedavisinin yan etkilerinden. Peki, kanser tedavisi esnasında bulantı ve kusmalara karşı nasıl bir önlem alınabilir? Ne yemeli, nelerden uzak durmalı? Yemek saatleri nasıl belirlenmeli? Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, kanser hastalarına çok önemli beslenme önerilerinde bulundu.

Bulantı ve kusmanız varsa bunlara dikkat!

Çağın hastalığı kanser giderek artıyor. Erken teşhis ise sancılı sürecin çok daha kolay atlatılmasını sağlıyor. Pek çok kanser cerrahi yöntemler, kemoterapi (ilaç tedavisi), radyoterapi (ışın tedavisi), hormon tedavisi ve immünoterapi ile tedavi ediliyor. Uygulanan bu yöntemler esnasında ise vücutta bulunan normal hücreler de ölüyor. Kanser hastalarından tedavinin yan etkileri de normal hücrelerin öldürülmesine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Tedavi sırasında ve sonrasında hastalarda birçok yan etki oluşabiliyor. Bulantı ve kusma da kanser tedavisinin yan etkilerinden. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, ağız ve boğaz yaraları ile ishal, kabızlık, bulantı ve kusmanın pek çok kanser tedavisinin ortak yan etkilerinden olduğunu belirtiyor. Ayrıca bazı yiyeceklerin kokuları, evin kokusu, hastane ortamının kokusunun da kusmalara neden olabildiğini söyleyen Dyt. Şenses, “Şiddetli ve sürekli kusmalarınız varsa, geçene kadar bir şey yiyip içmeyin. Mümkün olduğunca kusmanızı unutturacak uğraşlar bulun. Bulantınız varsa midenizi rahatlatacak besinler tüketin” diyor.

Tedavi sırasında nasıl beslenmeli?

Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında yemek yemek ve iyi beslenme düzenini devam ettirebilmek oldukça güç. Hele de bulantı sorunu yaşayan hastalar için süreç çok daha sancılı oluyor. Ancak bulantı sorunu yaşayan hastaların bazı tedbirler ile yaşam kalitesini yükseltebilmesi mümkün. Üstelik bu tedbirler son derece basit. Dyt. Şenses, bulantı sorunu yaşayan hastalara öğünlerde az yemelerini, buna karşın sık sık beslenmeye çalışmalarını öneriyor. Yağlı besinler ve kızartmalardan uzak durmak şart. Çok baharatlı, ekşi ve çok tatlı gıdalar tüketmek yerine, az şekerli muhallebi veya meyve komposto, şeker eklenmemiş muzlu sütün tercih edilmesi faydalı. Peynirli sandviç, kraker, leblebi, yağsız kek, yağsız kurabiye, peynirli makarna, pirinç pilavı, az yağlı peynirli börek, patates püresi, haşlanmış et, tavuk ve sebze gibi gıdaları öneren Dyt. Şenses, sıvı tüketiminde de dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu belirtiyor. Örneğin yemeklerle birlikte sıvı tüketmemek, daha çok yemeklerden yarım saat veya bir saat önce sıvı tüketmek kişinin öğünlerde daha rahat yemek yemesini sağlıyor. İçeceklerin oda sıcaklığında ve yudum-yudum içilmesi gerekiyor. Yemekten sonra en az bir saat dinlenmek, sabah kalkıldığında bulantı oluyorsa yataktan çıkmadan kraker, leblebi gibi bulantıyı bastıracak gıdalar tüketmek faydalı.

Tedavi bittikten sonra da gevşememeli

Tedavi bittikten sonra da yeterli ve dengeli beslenmek son derece önem taşıyor. Bilimsel çalışmaların bazı besinlerin kanseri önlediğini ortaya koyduğunu belirten Dyt. Şenses, bununla birlikte kanserden koruyan tek başına bir besin olmadığını, kanser savaşçısı besinlerden yeterince ve dengeli bir şekilde tüketmek gerektiğini söylüyor. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin vücudu daha çabuk iyileştirdiğini, dokuları ve kasları güçlendirdiğini, bağışıklık sistemini onardığını gösteren pek çok bilimsel veri bulunduğunu belirten Dyt. Şenses, “Ayrıca yeterli ve dengeli beslenmek kendinizi daha iyi hissetmenizin yanı sıra vücudunuzun her türlü enfeksiyon ve hastalıkla savaşmasına da yardımcı olur. Bu nedenle tedavi bittikten sonra da yeterli ve dengeli beslenmek şart” diyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sonbahar alerjisinden korunun…    

Sonbahar alerjisinden korunun…    

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık