Ana Sayfa Yaşam Kanser tedavisinde bağışıklık sistemi mucizesi

Kanser tedavisinde bağışıklık sistemi mucizesi

Kanser Tedavisinde Bağışıklık Sistemini Yeniden Düzenleyen İlaçlar Ümit Vermeye Başladı.

Giriş Tarihi: 5 Şubat 2016 Cuma 13:16
Kanser tedavisinde bağışıklık sistemi mucizesi

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berksoy Şahin, bugün pek çok ileri evre kanserli hastanın yeterince tedavi edilemediği için kaybedildiğini söyledi.

 

Şahin, günümüzde İlaç endüstrisi ve dünyanın önemli araştırma merkezlerinde ki bilim adamlarının, kanser tedavisinde yeni ajanların keşfedilmesi ve kanserle savaşta yeni araçların keşfi için adeta yarıştıklarının altını çizerek,  bu yarışın en önemli alanlarından birinin de immunoterapi (bağışıklık sistemi ile tedavi) alanında devam ettiğini belirtti.

 

Son dönemlerde özellikle ¨immune kontrol nokta inhibitörleri¨ grubu altında bazı yeni ilaçların, son dönem kanser hastalarında denenmekte olduğuna işaret eden Şahin, son 5 yılda bu ilaçlarla kanser tedavisinde  önemli aşamaların kaydedildiğine vurgu yaptı.

 

İlaçların faydalı olduğu  kanserler arasında, malign melanoma (koyu renkli cilt kanseri) , böbrek hücre tümörü, akciğer kanseri, meme kanseri, kalın barsak kanseri, mesane kanseri, baş-boyun bölgesi kanseri ve tekrarlamış Hodgkin lenfomanın olduğuna değinen Berksoy Şahin,

"bu ilaçlar özet olarak, normalde vücutta frenlenmiş olan bağışıklık sisteminin bir bölümündeki fren sistemini ortadan kaldırarak, vücudumuzda tumor hücrelerine karşı bağışıklık sisteminin savaşçı hücrelerini aktif hale getirmektedir" dedi.

 

Şu anda bu ilaçların, tamamı laboratuarlarda üretilmiş antikor dediğimiz ajanlardır açıklamasında bulunan Prof. Dr. Berksoy Şahin, ilaçların damar yolu ile verildiğini, hastane’de gözetim altında uygulandığını, Çoğu kemoterapi ajanın yaptığı yan-etkilerinin de (normal kan hücrelerini azaltma, saç dökme vs) olmadığını, ancak romatizmal hastalıklarda görülen bazı belirtleri taklit eden yan-etkileri olabildiğini, bunlarında kolaylıkla kontrol altına alınabildiğine işaret etti.

 

Şahin, Bu ilaçlar sayesinde belli tümörleri olan %50’den fazla hastada yanıt alınmakta ve hastalar beklenen yaşam süresinden çok daha daha uzun süreler yaşayabildiğinide sözlerine ekledi.

 

Bu ilaçlar ile ilgili şu an için bir kaç zayıf nokta da olduğuna dikkati çeken Berksoy Şahin, açıklamasını şöyle noktaladı.

ilaçlar her çeşit tümörde etkili değildir,genelde tümörü tamamen ortadan kaldırmaktaktan uzaktır ama tümörü kontrol altına aldığı zaman bu uzun sureli olabilmektedir. İlaçların vücudun değişik organlarında ilginç yan-etkileri olabilmektedir ancak daha az yan-etkili formları geliştirilmektedir.

Çoğu henüz Türkiye’de ruhsatlandırılmamıştır, ama bir kısmının ruhsat başvuruları yapılmış onay beklemektedir.Şu an için fiyatları yüksek olan ilaçlar, özel bazı izinlerle kullanılabilmektedir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Öztanrıöver'in kızı eczane açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık