Ana Sayfa Gündem “Kapalı Sistem Sulama Projesi yaşama geçirilmeli…”          

“Kapalı Sistem Sulama Projesi yaşama geçirilmeli…”          

Giriş Tarihi: 5 Eylül 2021 Pazar 11:33
“Kapalı Sistem Sulama Projesi yaşama geçirilmeli…”          

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Seyhan ve Ceyhan Nehri'nin beslediği bereketli Çukurova topraklarında güzlük olarak ekilecek bitki çeşitlerine su verilmemesi kararını sert sözlerle eleştirdi.
Tarımsal sulamanın üretimdeki önemine değinen Ayhan Barut, şunları söyledi:

"Küresel ısınma, kuraklık ve iklim değişikliklerinden kaynaklı su konusunda yaşanan sorunların farkındayız ama sorun göz göre göre gelirken bugüne dek önlem alınmamasını, etkin plan yapılmamasını ve çözüm için harekete geçilmemesini anlayamıyoruz. Çiftçiye şimdi su darbesi vurulacak. Vakit kaybetmeden çözüm bulunmasını, sürdürülebilir üretim ve suyun korunması için Çukurova Kapalı Sistem Sulama Projesi'nin derhal yaşama geçirilmesini istiyoruz.
Hal böyleyken, her yıl daha da büyüyen bu sorunlar ortadayken ve sorunlar krize dönüşürken, göz göre göre gelen bu probleme karşı bugüne dek önlem alınmamasını, etkin plan yapılmamasını ve çözüm için harekete geçilmemesini asla anlayamıyoruz. DSİ bu konuyla ilgili riskleri bilmiyor muydu? Tarım ve Orman Bakanlığı yaklaşan tehlikeyi görmüyor muydu? Niye sustunuz, niye adım atıp çözüm için harekete geçmediniz?

Seyhan ve Ceyhan Nehirleriyle bereketin simgesi olmuş Çukurova'da bile üreticilerimiz mağdur ve çaresiz. Çünkü AKP'nin yanlış ekonomi ve tarım politikaları nedeniyle çiftçi borca batmış durumda. Niye böyle oluyor? Çünkü üretim maliyetleri, mazotundan gübresine, zirai ilacından tohumuna kadar her şey fahiş oranda zamlanırken çiftçinin ürünü para etmiyor. Hal böyle olunca çiftçimiz hızla tarımdan uzaklaşıyor. Şimdi DSİ'nin onayıyla Adana'da güzlük ekilecek bitkiler için Sulama Birlikleri çiftçiye su veremeyeceğini söylüyor. Bunu da mesajla duyuruyor. Yani zaten inim inim inleyen çiftçiye birde şimdi su darbesi vurulacak. Yazıktır, günahtır. Nedir bu çiftçiyle alıp veremediğiniz, nedir bu gareziniz? Bağıra gelen kuraklık tehlikesine karşın aklınız neredeydi de bugüne kadar durdunuz, hiç adım atmadınız? Sizin işbilmezliğinizin, öngörüsüzlüğünüzün, acizliğinizin bedelini niye çiftçimiz ödüyor? Bu yanlış karardan dönün. Daha fazla vakit kaybetmeden çözüm bulunmasını, sürdürülebilir üretim ve suyun korunması için Çukurova Kapalı Sistem Sulama Projesi'nin derhal yaşama geçirilmesini istiyoruz. Güzlük ekim yapacak çiftçinin halini düşünerek, ülkemizin üretimini tehlikeye sokmadan sizi çözüm bulmaya çağırıyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  Grip aşılarına ne oldu?

 Grip aşılarına ne oldu?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık