Ana Sayfa Siyaset Karakaya: ''Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ana ilkemiz olacak''

Karakaya: ''Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ana ilkemiz olacak''

CHP Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Mimar Erkan Karakaya, hesap verilebilir, yolsuzluktan uzak bir belediyeciliği Çukurovalılara taahhüt ettiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2013 Pazar 11:42
Karakaya: ''Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ana ilkemiz olacak''

Cumhuriyet Halk Partisi Çukurova İlçesi Belediye Başkan Aday Adayı Mimar Erkan Karakaya, “Yolsuzluk toplumsal bir sorundur. Bu sorun belediyelerde ağırlıklı olarak imar uygulamalarında ve ihale işlerinde ortaya çıkmaktadır. Belediyeciliğimizde kamu ve toplum yararı esas alınacak ve her türlü kişisel çıkara dönük uygulamalara taviz verilmeyecektir. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ana ilkemiz olacaktır.” dedi

Bugün ülkemizde iktidarın temsilcileri eliyle yapılan nitelikli yolsuzluğun yoğun bir şekilde tartışıldığına dikkat çeken CHP Çukurova İlçesi Belediye Başkan Aday Adayı Mimar Erkan Karakaya, şu günlerde, en az gündemde tartışılan AKP iktidarının bulaştığı yolsuzluk kadar önemli, iktidarın yerel yönetimlerindeki yaşanan yolsuzlukların da araştırılması gerektiğini ifade etti. Mimar Erkan Karakaya yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Hukukçular yolsuzluğu bir kamu görevlisinin, konumundan yararlanarak kendisine veya başkalarına çıkar ve menfaatler sağlaması şeklinde tanımlamaktadır. Yapılan araştırmalarda, özellikle kamudaki yolsuzluğun başlıca nedenleri arasında, gelir dağılımındaki adaletsizlik, kamu kaynaklarının kesin tespitlerinin yapılmamış ve kayıt altına alınmaması, kamu kaynaklarındaki plansızlık, kamu harcamalarındaki disiplinsizlik, kamu ihalelerinin çok olduğu kurumların etkin yönetilmemesi ve denetlenmemesi, kamunun yeteri kadar şeffaf olmaması, ekonomi ile dini söylemlerin ve politikanın iç içe girmesi, erki kullananlarca politikanın ülkeye hizmet için değil, bireysel zenginleşmenin aracı olarak görülmesi yer almaktadır.

YOLSUZLUK EN ÇOK İMARDA OLUYOR

Yerel yönetimlerde de yolsuzluk diye nitelendirdiğimiz, bu toplumsal sorun ağırlıklı olarak bulunmaktadır. Belediyelere yönelik yolsuzluk soruşturmalarına baktığımızda, konularına göre % 40 ı imar uygulamalarında, % 23 ü ihaleli işlerde, % 11 i de personel işlemlerinde yapıldığını tespit edilmiş geçmiş kayıtlardan görebiliyoruz. Ve bu tespit edilmiş yolsuzluk yargılamalarında da, iddiaların çoğu camiyi çalan kılıfını hazırlar ata sözünü anımsatır bir şekilde, beraatla sonuçlanmıştır.

NEDENLERİ ORTADAN KALDIRILMALI

İmar eylemlerinin yolsuzluk iddialarında ilk sırada bulunması, kent topraklarından elde edilen haksız rantların oluşumu ve paylaşımındaki hukuk ve ahlak dışı davranışları işaret etmektedir.

Bizler inanıyoruz ki öncelikle yolsuzlukların nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Belediyeciliğimizde kamu yararı esas alınacak, her türlü kişisel çıkara dönük, uygulamaların önü kesilecektir. Bu süreçte yerel rantın paylaşımı kökenli yolsuzluk olayları karşısında belediyemiz, hukuka ve kamu yararına uygun bir şekilde ödünsüzce, karşı duracaktır. Günlük politik kaygı ve dürtülerden uzak şeffaflık ve hesap verilebilirlik ana ilkemiz olacaktır.“


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kuşdemir’e il başkanlığı görevi

Kuşdemir’e il başkanlığı görevi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık