Ana Sayfa Gündem Kentsel Dönüşüm Kuraları Çekildi

Kentsel Dönüşüm Kuraları Çekildi

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın ilçede başlattığı Kentsel Dönüşüm hamlesinin ilk ayağı olan Kışla Mahallesi 1. Etap çalışmasında mutlu sona ulaşıldı. Adana'da ilk yerinde dönüşüm projelerinden biri olan Kışla 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi tamamlandı. Noter huzurunda çekilen kura ile hak sahipleri yeni yuvalarına kavuştular.

Giriş Tarihi: 10 Şubat 2016 Çarşamba 18:00
Kentsel Dönüşüm Kuraları Çekildi

Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen çekilişe Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Yüreğir İlçe Başkanı Av. Ahmet Çözer, Hak sahibi vatandaşlar,  Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, Kentsel Dönüşüm Müdürü Mustafa Bakır, Uzman Orhan Mercan, Kura Sorumlusu Özgür Demir'de hazır bulundu.

 

İlk kura çekilişini Başkan Çelikcan ile TOKİ Kentsel Dönüşüm Proje Müdürü  Mustafa Bakır birlikte gerçekleştirdiler. Başkan Çelikcan Veli Arıcan'ı çekerken, Mustafa Bakır ise Münevver Puslu'nun isimlerini çektiler. Her 2 hak sahibi de ayrı bloklarda 8. ci katı çektiler. Çekilişler noter huzurunda gerçekleşti.

 

Kışla Mahallesi kentsel dönüşüm 1. etapta 324 konut yıkılarak yerine 772 konut ve 43 işyeri yapıldı. Çekilecen kura ile 354 konut hak sahiplerine dağıtıldı. Geriye kalan konutlar ise Kışla 2. Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesinde bulunan, evleri yıkılacak olan konut sahiplerine verilecek. Kışla 2. Etap çalışmalarında ise 224 bina ve 415 bağımsız bölüm mevcut. Bu konutların yerine ise 669 daire, 28 işyeri yapılması planlanıyor. Proje içerisinde kapalı semt pazarı, park bahçe ve dinlenme alanları olacak.

 

YÜREĞİR MAKUS TALİHİNİ YENİYOR

Kura çekiminde bir konuşma yapan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan çok önemli bir olaya gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek 'Bu projeyi siz değerli vatandaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Adana'nın en güzel yerlerinden biri olan Kışla Mahallemiz gerçekleştirdiğimiz bu proje ile daha güzel oldu. Bundan mutluluk duyuyorum.  Yüreğir artık kamu ve özel yatırımları ile Adana'da önemli bir merkez oluyor.  Bu projede emeği geçen TOKİ yetkililerine de ayrıca teşekkür ediyorum. Olumlu yaklaşımları ve kazanımları vatandaşlara yansıttılar. Bugün burada hak sahibi olan vatandaşlarımıza yuvalarında ömür boyu mutlu bir şekilde yaşamalarını diliyorum. Hayırlı, uğurlu olsun.' şeklinde konuştu.

Yüreğir'de kent yaşamına uygun projeler üreterek yaşam kalitesini yükseltmeyi ve bölgeyi çağdaş görünümlü bir kent durumuna getirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Çelikcan "Bu hedef doğrultusunda ilçemizin 13 ayrı noktasında Kentsel Dönüşüm çalışmalarını başlattık. Özellikle Seyhan Nehri kıyısında uzanan Kışla Mahallesi’ndeki dönüşümle Kozan ve Sanayi Çarşısı’nın dönüşümü sadece Yüreğir’in değil tüm Adana’nın çehresini değiştirecek.” şeklinde konuştu.

YÜREĞİRLİ KAZANDI

Yerinde dönüşümün dünyanın en zor işlerinden biri olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan 'Biz bu projelere başlarken birinci önceliğimiz vatandaşlarımızın haklarının korunması oldu. TOKİ ile birlikte yürüttüğümüz bu çalışmalarda bütün masrafları biz karşıladık. Vatandaşlarımıza fazla yük getirmemenin gayreti içerisinde olduk. Adana'da ilk olması nedeniyle birçok zorluklarla karşılaştık. Çok şükür bu zorlukları aşarak projemizin 1. etabının sonuna geldik. Vatandaşlarımız daha önce oturdukları dar sokakların olduğu eski binaların yerine yeşil alanı bol, park sorunu olmadan, yine yıllarca birlikte oturdukları komşularıyla ve modern konutlarda oturacaklar. Burada kazanan Yüreğirli oldu, vatandaşımız oldu. Biz ise vatandaşımıza hizmet etmenin ve görevimizi yapmanın manevi huzurunu yaşıyoruz.' dedi.

 

TOKİ ADANA'DA 14 BİN KONUT YAPTI

 

Kentsel Dönüşüm Müdürü Mustafa Bakır TOKİ Türkiye genelinde 700 bin konut yaptığını ve 3 bin yüz şantiyesi olduğunu belirterek 'TOKİ Adana'da bu güne kadar 14 bin konut yaptı. Adana'da 9 ayrı kentsel dönüşüm projesi ile 12 bin konut daha yapılacak. Bugün burada konut sahibi olacak olan vatandaşlarımızın konutlarında güle güle otursunlar. Aileleri ile birlikte huzurlu bir yaşam sürsünler.' şeklinde konuştu.

KIŞLA MAHALLESİ SAKİNLERİ MEMNUN

Kura çekiminde konuşan mahalle sakinleri yeni yuvalarına kavuştuklarını için mutlu olduklarını belirterek 'İlk başlarda temkinli yaklaşmıştık. Adana'da ilk olan bu proje için kafamızda soru işaretleri vardı. Belediye Başkanımızın kararlı tutumları sonucunda yeni evlerimize kavuştuk. Dar sokaklardan kurtulup yeşil alanı bol modern konutlarda oturacağız.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.' şeklinde konuştular.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık