Ana Sayfa Ekonomi Kozan ‘bal ve narenciye festivali’ istiyor

Kozan ‘bal ve narenciye festivali’ istiyor

Türkiye’nin en büyük narenciye depolarından birisi olan Kozan’da narenciye ve bal festivalinin yapılmaması tepkilere neden oluyor. Yıllar önce İmamoğlu İlçesi’nde yapılan ‘Bal festivalini’ örnek veren Kozanlılar ‘İlçemizde iki tane bal fabrikası var. Türkiye ortalamasının üzerinde bal üretimi yapılıyor. Neden festival yapılmaz bir türlü anlamıyoruz’ diyerek görüşlerini dile getirdiler.

Giriş Tarihi: 18 Şubat 2017 Cumartesi 07:06
Kozan ‘bal ve narenciye festivali’ istiyor

Türkiye’nin en büyük narenciye depolarından birisi olan Kozan’da narenciye ve bal festivalinin yapılmaması tepkilere neden oluyor. Yıllar önce İmamoğlu İlçesi’nde yapılan ‘Bal festivalini’ örnek veren Kozanlılar ‘İlçemizde iki tane bal fabrikası var. Türkiye ortalamasının üzerinde bal üretimi yapılıyor. Neden festival yapılmaz bir türlü anlamıyoruz’ diyerek görüşlerini dile getirdiler.

 

Kozan balda ülke ihtiyacının yüzde 35’ini, narenciyede ise yüzde 11’ini karşılıyor. Buna rağmen festivalsiz bir şehir olarak kayıtlara geçiyor. Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz yetkililer de sektörün bütün sıkıntılarına rağmen festivalin ilçeye ve üreticilere canlılık getirip kazanç kapısını aralayacağı görüşünde birleştiler. Biz de gazete olarak bu konuyu gündeme getirmek istedik.

 

 

1.sınıf sofralık narenciyeye sahibiz

Konu ile ilgili bir dizi açıklamalarda bulunan Kozan Turunç Üreticileri Birliği (KOZTÜP) Başkanı Cengiz Selekoğlu ‘Birliklerinin sadece iyi tarım uygulaması gerçekleştirilen çiftçiler tarafından bilindiğini’  söyledi. Selekoğlu ‘Öncelikle bizim bölgemizdeki en büyük sıkıntıların başını plansız kurulan bahçelerimiz oluşturmaktadır. Bugün aldığımız akaryakıtın hangi istasyondan aldığımızı bir tuş ile takip ediyoruz. Narenciyede denetim maalesef sıfır, isteyen istediği ürün tipinde istediği oranda hiç kimseye danışmadan narenciye bahçesi kurabiliyor.

Yine arazi büyüklüklerinin küçük olması yatırımcıyı ilçemizden uzak durmasına neden oluyor. Bu ve bunun gibi nedenler sofralık alanda büyük bir paya sahip olan Kozan narenciyemizi gerektirdiği fiyat değerini göremiyor. Örneğin 20 yıl önce sattığımız fiyatlardan daha aşağı fiyatlara portakal satıyoruz. Girdi maliyetleri uçtu. Ama satış fiyatları 20 yıl öncesinden daha düşük. Elbette ürünümüzün gerektiği değeri görmesi için festival büyük katkı koyabilecek dalların başını çekiyor. İlçemizde her yıl neden yapılmasın? Geçtiğimiz yıllarda bölgemizde 1 kez yapıldı. Lakin devamı getirilmedi. Bence o yıllarda yapılan festival geliştirilerek bugünlere kadar ulaştırılmalıydı. Bugün neden yapılmasın? Elbette çok fayda sağlayacağı bir gerçek.

Bizler ekonomik olarak çok içerisinde yer alamasak ta manevi yönü ile tüm aşamalarında da yer alırız. Bence festival yapılmalıdır.’ dedi.

 

Bal ve narenciye festivali yapılması, sektörlere büyük katkı sağlar

Ülkemizde 1 yıl içerisinde üretilen toplam bal miktarı 107 bin ton iken bu rakamların yaklaşık olarak 35 bin tonu bölgemizin arıcıları tarafından piyasaya kazandırılıyor.

İlçemizde arıcılar birliğine kayıtlı üye sayısı 850 iken birliğe kayıtlı olmayan arıcı sayısının ise 650 seviyelerinde olduğu biliniyor. İlçemizde bal paketlemesi yapan 2 kuruluş bulunurken, bu kuruluşlardan 1 tanesi Türkiye genelinde tek olma özeliğine sahip arıcıların kendileri tarafından kurulan Binboğa Bal Kooperatifi, özel sektör alanında hizmet veren Anavarza Bal ise Türkiye genelinde marka ve pazar alanında 2. sırada bulunuyor. Bu denli geniş alanlara sahip olan bal ile ilgili sorularımızı yönelttiğimiz Adana Arıcılar Birliği Başkanı Yunus Kılınçkaya bölgeye özgü bal nektarının bulunduğuna dikkat çekerek, ‘narenciye çiçek balı bizim birliğimiz tarafından tasdik ettirilmiştir’  dedi.

‘Bal sektöründe büyük paya ve pazara sahip bir ilçe Kozan özellikle narenciye çiçeği bal’ın da bu denli bir pazara sahip olan ilçemizde bal festivali, hatta narenciye ile birleştirilmesi durumunda çok iyi olur. Bizler birlik olarak yapmamız gereken tüm çalışmaları gerçekleştiririz. Gerek bal ve narenciyenin gerekse Kozan ilçemizin tanıtımına büyük katkı koyacak bir organizasyon olmuş olur’

 

Eğitimli arıcıların sayısı artırılmalı

Yine bal tedarikçisi ve paketli bal satışında Türkiye genelinde2. Sırayı alma başarısı da bulunan Anavarza Bal Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sezen arıcıların eğitimlerine ağırlık verilerek eğitimli arıcıların sayısının artırılmasına dikkat çekti. Sezen görüşlerini şöyle dile getirdi.

‘Bizler firma olarak kurulduğumuz ilk günden buyana sosyal sorumluluk projelerinin sürekli olarak içerisinde yer aldık. Elbette böyle bir festival yapılması durumunda sosyal sorumluluk projesi kapsamında seve seve yer alırız. Evet, bal üretiminde olduğu gibi satışında da Türkiye genelinde Kozan söz sahibi, arıcılarımız şuanda sadece bal üretiminde yoğunlaşıyor. Ekonomik değeri ve girdisi yüksek seviyelerde olan polen, propolis, arı sütü, arı zehiri gibi ürünleri kovanda bırakmayarak kendi kazancına katkı sağlayacaktır. Elbette bu ürünlerin tamamı bugün ithal ediliyor. Yıllardan buyana bu ürünlerin kovanda bırakılmaması gerektiğini dillendiriyoruz. Bunun en güzel izahı eğitimdir. Eğitimli arıcılar yetiştirmeliyiz. Eğitim olduktan sonra festival ve diğerleri kendiliğinden gelir. Elbette bal konusunda bu ilçe çok şanslı bir ilçe keşke 15 yıl önce Kozan bir narenciye paketleme işletmesine sahip olsa idi. Ben inanıyorum ki Kozan Türkiye de ilk 2 ye girerdi. Çünkü çok kaliteli bir sofralık ürüne sahip inşallah bu üründe Türkiye deki gerçek değerini bulacaktır. Festival de bu değer yolunda büyük bir katkı koyacaktır’

 

Festival ilçemize ve sektöre büyük katkı sağlar

Yılda 4,5 bin ton narenciyenin ve 35 bin ton balın üretildiği ilçemiz Kozan da bal ve narenciye festivalinin yapılmasının, gerek sektörler gerekse ilçe tanıtımında büyük katkı koyacağı gerçeği ışığında idarecilerin festival konusunda çalışma başlatmaları gerekiyor.

Kozan Belediyesi, Kozan Kaymakamlığı ve Kozan Kent Konseyi öncülüğünde hazırlanacak olan bal ve narenciye festivalinin ilçeye kazandıracağı katkılar şüphesiz ve tartışmasız artı sağlayacağını ifade ediyoruz.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Toplu Sözleşmede ötelenen sendikalar birleşti

Toplu Sözleşmede ötelenen sendikalar birleşti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık