Ana Sayfa Yaşam Lezzet Festivali Adana’ya yakıştı

Lezzet Festivali Adana’ya yakıştı

3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali bu yıl ‘’Büyük Akdeniz Şöleni’’ temasıyla yapıldı. Cuma günü başlayan ve dün sona eren festival renkli görüntülere sahne olurken Adana mutfağını Akdeniz ülkeleriyle buluşturdu.

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2019 Pazartesi 09:13
Lezzet Festivali Adana’ya yakıştı

3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali bu yıl ‘’Büyük Akdeniz Şöleni’’ temasıyla yapıldı. Cuma günü başlayan ve dün sona eren festival renkli görüntülere sahne olurken Adana mutfağını Akdeniz ülkeleriyle buluşturdu.

Adana Valiliğinin ev sahipliğinde 4-6 Ekim tarihlerinde düzenlenen 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali açılış şovu ile başladı. İtalya, Malta, Lübnan, KKTC, İspanya, Fransa, Tunus, Fas, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinden ünlü şefler, konuk ülkeler Güney Kore, Kolombiya, Endonezya ekiplerinin yanı sıra Gaziantep ve Hatay’ı da konuk şehir olarak ağırlayan festival programı, görkemli kortejin ardından dünyanın en ünlü kasabı, İtalyan usta Dario Cecchini ve ülkemizin en önemli et ustası Cüneyt Asan’ın uzun süre konuşulacak gastroshowu ile açılışı yaptı. Adana’da bulunmaktan büyük heyecan duyduklarını söyleyen Cecchini ve Asan’ın şovu büyük ilgiyle izlendi.

Açılış konuşmasında festival boyunca yerli ve yabancı konukları Adana’da ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten Adana Valisi Mahmut Demirtaş şu ifadeleri kullandı: "Adana Lezzet Festivali, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında dahil olmak için başvurusunu tamamlayan ilimizi, bir lezzet kenti olarak markalaştırma hedefine yönelik atılmış büyük bir adım niteliğindedir. Valiliğimiz koordinesinde; birçok kurum ve kuruluşun katkısı ve desteğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalimiz; bu yıl daha da büyüyerek uluslararası bir boyut kazandı. Bu yılki çıkış noktasını “Büyük Akdeniz Şöleni” olarak belirlediğimiz Adana Lezzet Festivali, Adana’nın mutfak zenginliğini en doğru mesajlarla tanıtmak ve Akdeniz ülkeleri arasında ortak mutfak kültürü üzerinden bir dostluk köprüsü kurmak amacıyla hayata geçirilecek.

Üç yıldır düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ve ülkemizin en çok ses getiren gastronomi etkinliğine dönüşen Uluslararası Adana Lezzet Festivali, kapsamlı içeriği, sürdürülebilirliği ve tüm ülkeye yayılan coşkusuyla örnek bir model oluşturuyor"

Festivalin destekleyicileri arasında yer alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise “Adana artık festivallerler anılan bir festival şehri haline geldi. Adana’da güzel şeyler olmaya başladı ve biz de her şeyi yapmaya hazırız. Adana eski günlerdeki güzel günlerine dönüyor. Tarihte, edebiyatta, turizmde, kısacası her alanda “Bekle Türkiye, Adana geliyor” diyoruz. Adana’nın çehresini değiştiren bu festivale öncülük eden Sayın Valime teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Festival davetlisi olarak açılışa katılan Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar da şu sözler kaydetti: “ Türkiye’nin her köşesi ayrı güzel ve özel; Adana da bu şehirlerin başında geliyor. Lezzet Festivali Adana’ya çok yakıştı ve biz de bu festivalin bir parçası olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz”

Festival boyunca Adana’nın gururu yerel şeflerin yanı sıra ülkemizin en önemli isimlerinden Sahrap Soysal, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor gibi ünlü şefler de ana sahnede Adana mutfağını vurgulayan şovları ve söyleşileriyle festival ziyaretçileri ile buluştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Propolisin kilosu 10 bin liraya dayandı

Propolisin kilosu 10 bin liraya dayandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık