Ana Sayfa Gündem MHP’li Karakaya’dan ‘Ucuz ekmek’ önergesi

MHP’li Karakaya’dan ‘Ucuz ekmek’ önergesi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, ‘kırmızı et’ önergesinden sonra şimdi de ekmeğin üretim ve tüketim aşamalarında yaşanan sıkıntılara çare bulunması, maliyetin ve fiyatın aşağı çekilmesi için araştırma önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2016 Pazar 13:25
MHP’li Karakaya’dan ‘Ucuz ekmek’ önergesi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, ekmekte girdi maliyetlerinin ve satış fiyatının aşağıya çekilmesi için Meclis araştırma önergesi verdi.

EKMEK, EN TEMEL BESİN KAYNAĞI

Kırmızı et üretiminde ve tüketiminde yaşanan sorunların araştırılması için önerge veren MHP, şimdi de ekmekte yaşanan benzer sıkıntıların çözümü için Meclis Araştırma Önergesi verdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya tarafından hazırlanan ve MHP’li milletvekillerinin imzalarıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan önergede,

“Ekmek, Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en temel besin kaynaklarının başında gelmektedir. Kırmızı et, beyaz et, sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artışların yanında sofraların olmazsa olmazı olan ekmeğin fiyatının da giderek yükselmesi vatandaşlarımızın mağduriyetini artırmaktadır” ifadesine yer verildi.

BUĞDAY YÜZDE 150, EKMEK YÜZDE 300 ARTTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in geçen hafta ekmeğin maliyetinin 61 kuruş olduğunu açıkladığını, fakat İstanbul’da 2002 yılında 25 kuruş olan ekmeğin bugün 1 lira 25 kuruşa satıldığı hatırlatılan önerge gerekçesinde “2002 yılından bu yana birikimli enflasyon (TÜFE) yüzde 184, ekmeklik buğday fiyatları yüzde 150 civarında artarken aynı dönemde ekmek fiyatlarındaki artış yüzde 300’ler civarına ulaşmıştır. Bununla birlikte ekmek üreticileri ve fırıncılar mevcut fiyatların maliyetleri zor karşıladığını söylemektedirler. Ekmek üretimindeki maliyetlerin belirlenmesi, ekmek üreticimizin sorunlarının çözülmesi, girdi maliyetlerinin düşürülmesi, hem tüketici hem de üretici için en uygun şartların sağlanabilmesine yönelik alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi için Meclis araştırılması yapılmasının gerekli olduğu kanaatindeyiz” denildi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık