Ana Sayfa Gündem Milletvekili Develi: "TMO’yu da dolandırdılar"

Milletvekili Develi: "TMO’yu da dolandırdılar"

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyon üyesi Turgay Develi, TMO’daki 31 milyon liralık yolsuzluğun peşini bırakmayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 18 Şubat 2014 Salı 11:02
Milletvekili Develi:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Turgay Develi, daha önce bazı kurumlardaki yolsuzlukları ortaya çıkardığı gibi TMO’daki bir yolsuzluğu da ortaya çıkardı.

Turgay Develi, İhracatı artırmak, ihraç ürünlerine uluslar arası piyasalarda rekabet gücü kazandırmak amacıyla Bakanlar Kurulu Kararıyla 2005 yılından bu yana uygulanan “dahilde işleme rejimi” nin bazı firmalar tarafından kötü niyetle kullanıldığını söyledi.

Turgay Develi, “Çiftçiye destek olması gereken bir kurumda ticari faaliyet yürütülmesi yolsuzlukla sonuçlanır ve de sonuçlanmıştır.  TMO dan buğday alan 33 firmanın sahte belge düzenlediği ve bunun neticesinde ise ortaya 31 milyon lira yolsuzluk çıkmıştır.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Turgay Develi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Toprak Mahsulleri Ofisinden(TMO) dahilde işleme rejimi kapsamında sahte belge düzenlenerek ihraç edilmek üzere piyasa fiyatından daha ucuza alınan buğdayın doğrudan iç pazarda satılmasıyla kurumun milyonlarca lira zarara uğratıldığını açıkladı.

TBMM KİT Komisyonu bünyesindeki alt komisyonda TMO’nun 2012 yılı hesapları incelenirken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kurumun milyonlarca lira tutarında zarara uğratan bir yolsuzluğu KİT Komisyon Üyesi Adana Milletvekili Turgay Develi’nin ikazı üzerine ortaya çıktı.

Yolsuzluğa ilişkin açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Turgay Develi,” Dahilde işleme rejimi bazı firmalar tarafından kötüye kullanıldığı böylelikle ortaya çıkmıştır. Çiftçiye destek olması gereken bir kurumda ticari faaliyet yürütülmesi yolsuzlukla sonuçlanıyor. Yolsuzluğun ortaya çıkmasıyla birlikte kurum söz konusu firmalar hakkında dava açtı. Her zaman olduğu gibi devletin menfaatlerini korumaya devam edeceğim. Burada kurum tarafından haklarında dava açılan firmaların arkasında kim veya kimler var. Bu cesareti nerden alıyorlar. Ortada dönen rakam büyük bir meblağ. Bu olayın üstünün kapanmaması için olayın sonuna kadar takipçisi olacağım. ” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Altın Koza'da ''Onur Ödülleri'' verildi

Altın Koza'da ''Onur Ödülleri'' verildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık