Ana Sayfa Gündem Mülteci politikası gerilimi tırmandırıyor

Mülteci politikası gerilimi tırmandırıyor

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Mülteci politikası şehirlerimizdeki gerilimi tırmandırıyor” dedi.

Giriş Tarihi: 20 Mayıs 2022 Cuma 08:40
Mülteci politikası gerilimi tırmandırıyor

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Mülteci politikası şehirlerimizdeki gerilimi tırmandırıyor” dedi.

Sümer, “Başta Adana olmak üzere özellikle sınır illerinde yabancı uyruklu kişilerin çocuklarının ilk öğretim okullarında sayısının giderek artması ve yarattığı sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “Vatandaşlarımız tarafından yanlış Mülteci Politikası sonrasında yaşadıkları yerlerde yabancı uyruklu kişileri görmek her ne kadar olumsuz karşılansa da bu kişilere iktidar tarafından sağlanan ayrıcalıklar iyice can sıkar hale gelmiştir. Ekonomik anlamda zor bir dönemden geçen vatandaşlarımız kendilerine yapılmayan yardımların ve desteklerin yabancı uyruklu kişilere yapıldığını görünce huzursuzluk katlanarak çoğalmaktadır. Artık Adana’da Suriye’li olduğu bilinen kişiler ve gruplar ile vatandaş arasında en ufak bir gerilimde istenmeyen olayların yaşandığına şahit oluyoruz. İktidarın özellikle yabancı uyruklu kişilerin yoğun olduğu illerimizde acil önlem alması gerekiyor” dedi. Sümer, şunları kaydetti:

OKULLARDA ÖĞRENCİLERİMİZ AZINLIK OLMAYA BAŞLADI

“Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay ve Kilis gibi illerimizin bazı ilçelerinde artık nüfusun büyük bölümünü Suriye’den gelenler oluşturmaya başladı. Demografik yapının bozulduğunu daha önce defalarca dile getirdik ancak iktidar politikalarında ısrar etmeye devam etti. Eğitim sendikaları ve bağımsız kuruluşların yaptıkları araştırmalara göre adı geçen okullarımızda öğrenciler büyük entegrasyon sorunu yaşıyor. Suriyeli öğrenciler topluma ayak uyduramıyor. Aksine gelişme çağında olan öğrencilerimizin farklı davranışlar sergiledikleri tespit edilmiştir. Özellikle sınır şehirlerimizin okullarında Türk Öğrenciler azınlık olmaya başlamıştır. Bu durum domino etkisi yaratarak ne yazık ki yerleşim yerlerimizde gerginliklere neden oluyor.

 

SUÇ İŞLEME ORANI GİDEREK ARTIYOR

Özellikle yabancı uyruklu kişilerin Adana’da yerleşik hale yaşamaya başlaması sonrasında ne yazık ki bir çok olumsuz durum yaşanmaya başladı. Adana, uyuşturucu suçlarında Türkiye 3’üncüsü, Cezaevine giren hükümlü sayısında Türkiye 5’incisi, Suça sürüklenen çocuk sayısında Türkiye 12’incisi,konumuna sürüklendiyse bunda göz ardı edilmeyecek şekilde yabancı uyruklu kişilerin entegrasyon sağlanmadan topluma karıştırılmak istenmesi ve yanlış politikalardır.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Adana’da terör operasyonu

Adana’da terör operasyonu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık