Ana Sayfa Yaşam Öğrenmekte zorlanan çocuk aslında bir dahi olabilir

Öğrenmekte zorlanan çocuk aslında bir dahi olabilir

Deha Gelişim Enstitüsü kurucusu Uzm. Psikolog Niza Özşahin Terkuran, öğrenme güçlüğü çeken ve disleksi sorunu bulunan çocukların, aslında büyük başarılara imza atabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2013 Perşembe 13:24
Öğrenmekte zorlanan çocuk aslında bir dahi olabilir

Uzman psikolog ve psikolojik danışmanlardan oluşan bir ekibin görev yaptığı ve Adana'da geçtiğimiz şubat ayında kurulan Deha Gelişim Enstitüsü, özellikle öğrenme güçlüğü ve disleksi üzerine çalışıyor. Bölgede bu konuda uzmanlaşmış tek merkez olan enstitünün kurucusu Uzm. Psikolog Nida Özşahin Terkuran, öğrenme güçlüğü çeken ve disleksili çocukların zeka seviyesinin normal veya normalin üzerinde olduğunu belirtiyor. Terkuran, "Bu güçlükle başa çıkıldığında, çocuk büyük başarılara imza atabilir” dedi. Terkuran, ünlü disleksililerden Thomas Edison, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Tom Cruise ve Can Dündar gibi başarılı isimleri örnek gösterdi.

DAHA FARKLI ÖĞRENİYORLAR

Uzm. Psikolog Nida Özşahin Terkuran, disleksinin, öğrenme güçlüğünün bir boyutunu oluşturduğunu belirterek, aslında öğrenme güçlüğü olan bireylerin,  dinleme, konuşma, okuma, yazma becerilerinde, matematik becerilerinde problem yaşadığını söyledi. Terkuran, “Disleksili kişiler, diğerlerinden farklı öğrenen bireylerdir. Öğrenme şekilleri daha farklıdır. Zeka düzeyi normal ya da normalin üzerindedir. Fakat öğrenmekte güçlük çekerler. Aileleri, öğretmenleri ya da arkadaşları tarafından 'tembel' olarak itham edilseler de bu yanlıştır. Klasik öğrenim metotlarından farklı yöntemlerle eğitim aldıklarında çok başarılı olabilirler. Biz de enstitü olarak bunu yapıyoruz" dedi. Terkuran, 2'si psikolog ve 4 psikolojik danışmanla hizmet veren enstitünün, öğrenme güçlüğü ve disleksi için aile ve okulla iş birliği içinde çalıştığını söyledi.

GRUP ÇALIŞMASI DA VAR

Deha Gelişim Enstitüsü hakkında da bilgi veren Nida Özşahin Terkuran, disleksi ve öğrenme güçlüğü dışındaki diğer konular için de hizmet sunduklarını belirtti. İletişim becerisini güçlendirmeye, özgüveni artırmaya yönelik grup çalışmaları yaptıklarını söyleyen Terkuran, “Çocuğun arkadaş edinme problemi varsa, 6-8-10 kişilik gruplarda buna yönelik grup çalışmaları yapıyoruz. Bunun dışında sınav kaygısı, motivasyon ve okul başarısızlığı çok karşılaştığımız problemler” dedi. Terkuran, Adana’da spesifik olarak dikkat eksikliği, hiperaktivite ve öğrenme güçlüğüyle ilgilenen tek kurum olduklarını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Rektör Tuncel, yaşlılarla şarkı söyleyip dans etti

Rektör Tuncel, yaşlılarla şarkı söyleyip dans etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık