Ana Sayfa Gündem Okullarda öğrencilerin oyun alanları yükümlülerden

Okullarda öğrencilerin oyun alanları yükümlülerden

Adana'da, haklarında kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılmasına karar verilen yükümlüler, dezavantajlı olarak nitelendirilen bölgelerde bulunan ilk ve ortaokullarda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği "Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi Öğretim Programı" çerçevesinde, öğrenciler için sek sek, 'Yağ satarım, bal satarım', köşe kapmaca gibi oyun alanlarının saha çizimini yaptı. Çocuklara oyun alanı hazırlayan yükümlüler bu şekilde cezalarını çekerken, öğrenciler de ders dışı vakitlerde okul bahçesinde geleneksel oyunları oynamanın keyfini çıkarıyor.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2016 Pazar 12:05
Okullarda öğrencilerin oyun alanları yükümlülerden

ezalarının son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen yükümlüler ile eski yükümlülerin topluma kazandırılması, kişisel becerilerini kazanmaları, istihdam sağlanması, ve haklarında kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilenlerin toplum hizmeti yapmalarına yönelik projeler yürüten Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, yeni bir çalışmaya imza attı.

'SEK SEK, MENDİL KAPMACA, YAĞ SATARIM BAL SATARIM...'

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü uzmanları, dezavantajlı olarak nitelendirilen bölgelerdeki ilk ve ortaokulları tespit ederek, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Okullar Hayat Olsun' projesi kapsamında, okul bahçelerinde yapılacak olan geleneksel oyun alanlarıyla ilgili programı dahilinde, oyun alanları saha çizimleri hazırladı. Bu doğrultuda hakkında kamu yararına çalışma cezası verilen 7 yükümlü, şu ana kadar, özellikle göç edenlerin yoğun yaşadığı bölgelerde, belirlenen 5 okulun bahçesine sek sek, 'Yağ satarım, bal satarım', köşe kapmaca, tombik ve mendil kapmaca, yakan top, üç taş, hareket dizini, labirent gibi oyunların çizimini yaptı. Çocuklara oyun alanları hazırlayan yükümlüler, bu şekilde bir yandan cezalarını çekerken, bir yandan da onları mutlu etmenin keyfini yaşadı. Bu sayede, oyun alanları saha çiziminin yapıldığı okullardan biri olan Yüreğir İlçesi Doğankent İlkokulu’ndaki öğrenciler de, okul bahçesinde ders dışında, teneffüslerde ve boş zamanlarında geleneksel oyunları oynayarak eğlenceli vakit geçirme imkanı buldu.

OYUN TEMELLİ ÖĞRENME İÇİN

Okulların tadilatı, boyanması, çevre düzenlemesi gibi projeleri de sürdüren Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün oyun saha çizimi çalışmasıyla da, öğrencilerin okuldan en verimli şekilde yararlanmalarına, okulun fiziki ortamının onların yaş ve psikolojik özelliklerine uygun hale getirilmesine ve özellikle 1-4 sınıflarında bulunanların oyun oynamalarına imkan sağlayarak oyun temelli öğrenme becerilerinin geliştirmesine destek verdiği belirtildi. Okullardan gelecek talep doğrultusunda Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile irtibata geçilerek, yükümlülerin topluma kazandırılmaları sürecini hızlandırmak amacıyla oyun saha çizimi çalışmalarına devam edebileceği bildirildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Karaca, “Örgütler birlikte hareket etmeli”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık