Ana Sayfa Gündem “Padişahlığa geçit yok!”

“Padişahlığa geçit yok!”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, 3 Mart 1924’te muasır medeniyet hedefiyle bağdaşmayan ve toplumsal gelişmenin önünü tıkayan çağdışı kurumların kaldırıldığını söyledi

Giriş Tarihi: 3 Mart 2016 Perşembe 14:05
“Padişahlığa geçit yok!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, padişahlık rejimini yeniden yaşama geçirip halife olma heveslisi karşı devrimcilerin amacına hiçbir zaman ulaşamayacağını söyledi.

ÇAĞDAŞLIĞIN, ÖZGÜR YURTTAŞLIĞIN, LAİK DÜZENE GEÇİŞİN ÖNÜNÜ AÇAN DEVRİMLER

Barut yaptığı yazılı açıklamada; 3 Mart 1924 tarihinde Halifelik, Şeriye ve Evkaf Vekâleti ile Erkân-ı Harbiye Vekâleti’nin kaldırıldığını, Osmanlı hanedanı mensuplarının yurtdışına çıkartıldığını ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretim Birliği Yasası) kabul edildiğini anımsattı.

Bu devrimlerle muasır medeniyet hedefiyle bağdaşmayan ve toplumsal gelişmenin önünü tıkayan çağdışı kurumların kaldırıldığının altını çizen Barut, sözkonusu devrimlerle devletin ve toplumsal düzenin akla ve bilime dayalı ilkelerce düzenlenmesinin yolunun açıldığını söyledi.

“CUMHURİYET İLELEBET PAYİDAR KALACAK”

Bu devrimlerle Cumhuriyetin laik, bilimsel temellere dayanan çağdaş bir devlet olarak yapılanmasının sağlandığını dile getiren Barut, hilafetin kaldırılmasıyla saltanat ve hilafet yanlılarının en önemli güç kaynağı ortadan kaldırıldığını vurguladı.

Cumhuriyetin 100. Yılına yaklaşırken padişahlık, saltanat ve hilafet özlemi içinde olan karşıdevrimcilerin Cumhuriyeti yıkmak için ellerinden geleni yaptığına işaret eden Barut, “Padişahlığı yeniden yaşama geçirip sözde İslam dünyasının halifesi olmak isteyenler, Cumhuriyetin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu sürece bu amacına ulaşamayacak. Kulluğu reddedip özgür birey olmayı, çağdaşlığı, bilimi, aklı ve barışı kendine şiar edinen Cumhuriyet sevdalıları var olduğu sürece Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” dedi.

“AKP İTAAT EDEN DİNCİ GENÇLİK İSTİYOR”

Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun (Öğretim Birliği Yasası) kabulüyle çağdışı eğitim kurumları olan mahalle mekteplerinin ve medreselerin kapatılıp eğitim ve öğretim işlerinin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandığını hatırlatan Barut, bu yasayla eğitimin devletin görevlerinden biri haline getirildiğini kaydetti.

Cumhuriyet kuşaklarının Tevhid-i Tedrisat Kanunu sayesinde yetiştirildiğini dile getiren Barut,  bugün ise eğitim-öğretim sisteminin AKP iktidarının elinde bir oyuncağa dönüştüğünü ifade etti.

AKP iktidarı döneminde eğitim alanında yaşama geçirilen uygulamaların Cumhuriyet dönemindeki atılımları ortadan kaldırmaya ve eğitimin temel niteliklerini değiştirmeye yönelik olduğunu belirten Barut, “AKP iktidarı düşünmeyen, sorgulamayan, geleceğine, Cumhuriyetine sahip çıkmayan, haksızlıklara, zulme karşı durmayan, itaat eden, dinci bir gençlik istiyor ancak AKP bu amacına da ulaşamayacak” diye konuştu.

“DİYANET KURULUŞ AMACININ DIŞINA ÇIKARILDI”

Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, halkın dinini doğru öğrenebilmesi için Şeriye Vekaleti’nin kapatılıp yerine Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurulduğunu anımsatan Barut, AKP döneminde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın amacının dışına çıkan, açıklamalarıyla toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran, iktidarın amaçlarına hizmet eden bir kurum haline geldiğini söyledi. Dinin kimsenin tekelinde olmaması gerektiğini vurgulayan Barut, AKP iktidarına “Diyanetten elini çek” çağrısı yaptı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık