Ana Sayfa Ekonomi Rahatlatan müjde

Rahatlatan müjde

Tapudaki alım satım ile ev kiraya verme işleminde Enerji Kimlik Belgesi aranmayacak

Giriş Tarihi: 2 Ocak 2020 Perşembe 10:16
Rahatlatan müjde

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların alım, satım ve kiralamalarının yapılmayacağına dair Enerji Bakanlığı’nın açıklamasından sonra ortada duran durum karışıklığı sona erdi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre belgenin ibrazı aranmayacak ve tarafların beyanları ile işlem yapılabilecek.

BEYAN ESASI YETERLİ

Konuyla ilgili gazetemizin yapmış olduğu araştırma sonrasında vatandaşa rahatlatan kararın çıktığı bilgisine ulaştık. Tapu sürecini olumsuz olarak etkileyecek olan ve halkın da doğru bulmadığı bir yöntem olarak ‘belge dayatmasının’ ortadan kaldırılması en çok yurttaşı mutlu edeceğe benziyor. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı’dan alınan bilgiye göre tapu işlemi yapan taraflardan alınacak olan beyan yeterli olacak.

KRİZ AŞILMIŞ OLDU

Yapılan düzenleme ile tapu işlem süreçlerinin aksamasının önüne geçildiğini belirten Özelmacıklı “Buna göre alım, satım ve kira şerhi işlemlerinde, başvuru esnasında binanın veya bağımsız bölümün enerji kimlik belgesinin olup olmadığı sorulacak. Eğer taraflarca enerji kimlik belgesinin var olduğu beyan edilirse "Enerji kimlik belgesi vardır. Tarafıma verilmiştir" şeklinde, eğer taraflarca enerji kimlik belgesinin olmadığı beyan edilmiş ise "Enerji kimlik belgesi olmadan satış/kira şerhi işleminin yapılmasını kabul ediyorum/ediyoruz." şeklinde başvuru belgesinin ilgili yerine başvuru esnasında veya en geç imza aşamasında tarafların beyanı alınıp imzalatılarak işlemlere yön verilmesi sağlanacak. Ayrıca enerji kimlik belgesi ibrazı aranmayacak” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz AOSB’den mega projeler

AOSB’den mega projeler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık