Ana Sayfa Gündem Seyhan aromatik bitki üretecek

Seyhan aromatik bitki üretecek

Her alanda üretimi yönetim anlayışı olarak benimseyen Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal, tıbbi ve aromatik bitki üretimini başlattı.

Giriş Tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi 10:08
Seyhan aromatik bitki üretecek

Her alanda üretimi yönetim anlayışı olarak benimseyen Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal, tıbbi ve aromatik bitki üretimini başlattı. İlk aşamada 20 farklı tıbbi ve aromatik bitkiyi toprakla buluşturan Başkan Akay, “Ürettiğimiz tıbbi ve aromatik bitkilerden eterik, uçucu yağlar ve aroma bileşenleri çıkartılacak. Elde edilen ürünleri farklı alanlarda kullanılmak üzere satış noktalarımızda halkımıza sunacağız” dedi.

Üreten belediyeden katma değeri yüksek bitki üretimi

İşçi kıyafetlerini kurulan Dikimevi’nde, belediyenin ihtiyacı olan boyayı boya atölyesinde, dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklar için oyuncakları belediye kreşlerinde, park ve bahçelerde kullanılan gübreyi kompost gübre tesislerinde üreten Akif Kemal Akay yönetimindeki Seyhan Belediyesi, tıbbi ve aromatik bitki üretimi için de kolları sıvadı. Başkan Akay tıbbi ve aromatik bitki üretimini kendi elleriyle diktiği fidelerle başlattı. 

İlk aşamada 20 bitki 

Dikim zamanı konusunda mevsim koşullarına uygun olan aloe vera, biberiye, lavanta, melisa, aynısefa, sarı kantaron, kekik, adaçayı, papatya, tıbbi nane, ıtır, altınotu, civan perçemi, passiflora, ekinezya, zencefil, zerdeçal, safran, keten ve aspir fideleri toprakla buluşturuldu. 

Kompost tesislerinde üretilen gübre kullanılacak

Üretim sürecinde kompost tesislerinde üretilen organik gübrelerin kullanılacağını belirten Başkan Akay, üretilen bitkilerin laboratuar ortamında gerçekleştirilecek analizlerin sonuçlarına göre üretim alanları ile bitki çeşitliliğinin de artırılacağını söyledi. 

Üretilen ürünler halka sunulacak

Başkan Akay, “Üretilen tıbbi ve aromatik bitkilerden eterik, uçucu yağlar ve aroma bileşenleri çıkartılacak. Elde edilen ürünleri farklı alanlarda kullanılmak üzere halkımıza sunacağız. Bu ürünleri satacağımız yerlerimiz hazır. Bu bitkilerden tohum ve çelikleme yapılarak tıbbi ve aromatik bitkilerin üretiminin bölgemizde yaygınlaştırılması ve devamlılığının sağlanması da bir diğer amacımız” diye konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karavancılar ‘’Karavan park’’ istiyor

Karavancılar ‘’Karavan park’’ istiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık