Ana Sayfa Yaşam Seyhan’da “Sağlık Buluşmaları’’

Seyhan’da “Sağlık Buluşmaları’’

Seyhan Kaymakamlığı Proje ve Koordinasyon Bürosunca hazırlanan “Sağlık Buluşmaları Programı”nın ilki Adana Eczacı Odası’nda “Akılcı İlaç Kullanımı” eğitimi ile başladı.

Giriş Tarihi: 5 Şubat 2022 Cumartesi 11:26
Seyhan’da “Sağlık Buluşmaları’’

Seyhan Kaymakamlığı Proje ve Koordinasyon Bürosunca hazırlanan “Sağlık Buluşmaları Programı”nın ilki Adana Eczacı Odası’nda “Akılcı İlaç Kullanımı” eğitimi ile başladı.

 

Seyhan İlçesi muhtarlarının yoğun katılım gösterdiği eğitimin açılış konuşmasını yapan Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Adana Eczacı Odası olarak, Seyhan Kaymakamlığı Proje ve Koordinasyon Bürosu ve İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ile birlikte sağlık okuryazarlığı, akılcı ilaç kullanımı ve atık ilaçlar konusunda siz değerli  muhtarlarımıza yapacağımız bilgilendirme toplantısına hoşgeldiniz. Biz halk sağlığını korumakla görevli olan eczacılar, halkımızın en yakın sağlık danışmanı olarak görev yaparken siz muhtarlarımız da vatandaşlarımıza hizmet etmektesiniz. Biz eczacılar, ilacın uzmanı olarak ilacın üretiminden tüketimine, sonrasında farmakovijilans ile yan etkilerine sonrasında atık haline gelen ilaçların imhasında da görev almaktayız. İlaçlar kimyasal maddelerdir. Yüzyıllardır Paracelcus'un söylediği gibi ‘İlaç ile zehiri ayıran dozudur’, uygun dozda alınmayan ilaçlar da zehirdir. Su zehir midir? dersek hayır diyebilirsiniz ama 20 litre suyu içtiğinizde su da zehirdir. İlaçların kullanımı, saklanması, sağlık okuryazarlığı ve atık ilaçlarla ilgili konusunda uzman değerli meslektaşlarım sizlerle bilgilerini paylaşacaklar. Sizleri burada ağırlamaktan ve bilgilendirmekten gurur duyduk, mutlu olduk.” dedi.

 

Etkinlikte konuşmacılar tarafından, eşdeğer ilaçların etken maddelerinin aynı olması nedeniyle güvenle kullanılabileceği, hekimin önermediği gereksiz ve uygunsuz vitamin kullanılmaması gerektiği, internet üzerinden asla ilaç temin edilmemesi, hekim önermediyse, konu komşunun önerisiyle asla antibiyotik kullanılmaması, antibiyotiğin bir ikram ürünü olmadığı ve tedavinin sağlanması için antibiyotiğin yarım bırakılmaması gerektiği, salgınlardan korunma tedbirlerine mutlaka uyulması, maske kullanımı ve el yıkamanın çok önemli olduğu anlatıldı.

 

Muhtarların merak ettiği soruların yanıt bulmasının ardından Adana Seyhan Kaymakamlığı Proje ve Koordinasyon Bürosunca Seyhan İlçesinde bulunan okulların öğrenci velilerine yönelik ilkyardım, iletişim, öfke kontrolü, kanser, kalp ve kadın hastalıkları gibi hastalıklara erken farkındalık yaratma amacıyla her hafta farklı konu ve alanında uzman sağlık çalışanlarıyla eğitim verileceği, bu eğitimlerin Mayıs ayı ortalarına kadar süreceği bilgisi verildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Pozantılılar 'Sinema Günleri'ni çok sevdi

Pozantılılar 'Sinema Günleri'ni çok sevdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık