Ana Sayfa Gündem SGK’nın Eczanelerle Anlaşması Tehlikede

SGK’nın Eczanelerle Anlaşması Tehlikede

Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Türk Eczacıları Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) arasında 31 Mart 2016 tarihine kadar imzalanması gereken 2016 İlaç Alım Protokolünde eczacıların haklı talepleri karşılanmadığı takdirde SGK ile sözleşmesiz bir dönemin başlayacağını, faturalı hayata geçileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Mart 2016 Salı 13:03
SGK’nın Eczanelerle Anlaşması Tehlikede

Bugünlerde yaklaşık 16.000 eczacı yoksulluk sınırında bunun yaklaşık 5000 tanesi açlık sınırında geçim mücadelesi verdiğini belirten Adana Eczacı Odası Başkanı Ecza. Ersun Özkan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama da “Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde uygulamaya konulan 2004 İlaç Fiyat Kararnamesi ile başlayan ve 2009 Global Bütçe uygulaması ile devam eden dönemde eczane ekonomileri erime sürecine girmiştir. Sağlıkta tasarruf adı altında ortaya konulan uygulamalar sosyal güvenlik sisteminin açıklarını kapatmaya yönelik politikalara dönüşmüş ve ilaç fiyatları toplamda 572 kez düşürülmüştür. Fiyat düşüşleri, eczane stoklarında geniş ölçekli ekonomik zarar meydana getirmiş, bu zararların telafi edilmemesi eczacının bir cendereye sıkışıp kalmasına neden olmuştur. Bu süreçte eczacının reel geliri günden güne düşerken enflasyon nedeniyle eczane maliyetlerinin giderek artıyor olduğu dikkate alınmamaktadır”

“ECZACILAR EKONOMİK KIRILGANLIK YAŞIYOR”

Başkan Ecz. Özkan, “Bizzat SGK verilerinden hareketle hazırlanan Eczane Ekonomileri Profil Araştırması’na göre eczanelerin % 63,8’i gibi büyük bir çoğunluğunun ekonomik kırılganlığa sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Eczacıların % 54,8’i kredi kullanmakta; kredi kullanan eczacıların % 66’sı ise sürekli olarak kredi almak zorunda kalmaktadır. Eczacı, eczanesinin ekonomik sürekliliğini sağlayabilmek için borçla yaşamaktadır. Ciro kaybı ile ters orantılı olarak artan eczane giderlerinin eczacı üzerinde yarattığı basınç tahammül edilemez boyutlara ulaşmıştır. Biz eczacılar çok zor ekonomik koşullarda hayatımızı idame etmeye çalışırken kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan ilaç zammı haberleriyle ilaç sanayiye verilen yaklaşık 500 milyon TL’lik katkı hükümet tarafından saklanmaya çalışılmaktadır. Eczacı bugün “artık yeter!” deme noktasındadır”

‘ARTIK DUR’ DİYORUZ

Başkan Ecz. Özkan, “24.800 serbest eczacının ve onların temsilcisi olan birlik ve odaların Yeni Protokol’den beklentimiz; bir sağlık çalışanı olan eczacının ekonomik refahını temin edecek; halka en yakın sağlık noktası olan eczanelerdeki kan kaybının önüne geçecek yaşamsal taleplerimizin kabulüdür. Taleplerimiz şu şekildedir; Nitelikli ilaç ve sağlık hizmet sunumuna devam edebilmek,  Meslektaşlarımızın haklarını korumak, Eczacının bakmakla yükümlü olduğu kişiler, eczane çalışanları ve aileleri ile birlikte yaklaşık 240.000 insanın ekmek kapısı olan eczanelerimizin varlığını sürdürmek, İnsanı yaşatırken yaşamak için tahammül sınırlarımızın çok ötesine geçen bu gidişata “Artık Dur!” diyoruz.” Diye konuştu


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık