Ana Sayfa Siyaset SGK’nın haksız atamasına tepki…

SGK’nın haksız atamasına tepki…

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sosyal Güvenlik Kurumu Teftiş Kurulu Başkanı'nın müfettiş kökenli olma koşulun kaldıran yönetmelik değişikliğini Meclis gündemine taşıdı.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2021 Çarşamba 18:38
SGK’nın haksız atamasına tepki…

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sosyal Güvenlik Kurumu Teftiş Kurulu Başkanı'nın müfettiş kökenli olma koşulun kaldıran yönetmelik değişikliğini Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Bulut, ivedi olarak doludan kaçırılırcasına yapılan yönetmelik değişikliği ile kurumun müfettişlerinden kıdemli olanının Rehberlik ile Teftiş Kurul Başkanı olması yerine Kurul dışından özel sektörde en az 5 yıl çalışmış olan birinin atanmasının yolunun açılmasına tepki göstererek şunları söyledi:

“Türkiye’nin en büyük kamu bütçesine sahip kurumu olan, gelir gider dengesi bozulan ve açıkları rekor kıran SGK’nın bazı ilaç ve tıbbi malzeme/cihaz alım ve ödemelerinde usulsüzlükler ve suiistimallerle adının anıldığı bir dönemde söz konusu yönetmelik değişikliğinin zamanlaması ve kurumdaki bürokratların görevden alınması manidardır.”

SGK, MÜFETTİŞ DENETİMİNDEN Mİ KAÇIRILIYOR?                         

CHP’li Bulut, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Yönetmelik değişikliği ile ne amaçlanmaktadır? SGK’daki bazı ilaç ve tıbbi malzeme/cihaz alım ve ödemelerinde usulsüzlükler müfettiş denetiminden ve teftişinden kaçırılmak mı istenmektedir?

-SGK’da son 2 ay içerisinde kaç kişi görevden alınmıştır? Bu kişilerin görevleri nelerdir?

-Kurumda incelemeyi başlatan SGK Başkanı, İlaç Daire Başkanı, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı, SGK Tıbbi Cihaz Dairesi Başkanı, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı’nın görevden alınma gerekçesi nedir?

-Kurumun internet sitesinde her yıl yayınlanmakta olan Sosyal Güvenlik Kurumu Faaliyet Raporu’nun bu yıl yayınlanmama gerekçesi nedir?

-Kurumu zarara uğrattığı gerekçesiyle kaç şirket hakkında inceleme başlatılmıştır? Bu şirketler hangileridir? Bu incelemenin sonuçları ne olmuştur?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeniden Refah'tan  miting gibi mahalle toplantısı

Yeniden Refah'tan miting gibi mahalle toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık