Ana Sayfa Gündem Şirin: ‘’Sokak düğünlerindeki kuralsızlık sektöre mal edildi’’

Şirin: ‘’Sokak düğünlerindeki kuralsızlık sektöre mal edildi’’

Düğün salonlarında yapılacak etkinliklerin kısıtlandığı İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nin yayınlanmasının ardından Adana’daki düğün salonu işletmecileri tepki gösterdi. ADSOD Başkanı Ayhan Şirin, ‘’Sokak düğünlerine denetleme yapılmayıp korsan düğün ve etkinliklerin kuralsızlığı maalesef tüm sektörümüze mal edilmiştir’’ dedi.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2020 Salı 09:55
Şirin: ‘’Sokak düğünlerindeki kuralsızlık sektöre mal edildi’’

Düğün salonlarında yapılacak etkinliklerin kısıtlandığı İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nin yayınlanmasının ardından Adana’daki düğün salonu işletmecileri tepki gösterdi. ADSOD Başkanı Ayhan Şirin, ‘’Sokak düğünlerine denetleme yapılmayıp korsan düğün ve etkinliklerin kuralsızlığı maalesef tüm sektörümüze mal edilmiştir’’ dedi.

İstanbul, İzmir, Kayseri ve Diyarbakır’dan gelen düğün salonu işletmecileri Adana’da ADSOD yöneticileriyle bir araya geldi. Düğün salonu işletmecileri son genelgeyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak birlikte hareket etme kararı aldı.

Adana Düğün Salonları Organizasyon Derneği (ADSOD) Ayhan Şirin, toplantıda, 25.08.2020 tarihinde İçişleri Bakakanlığı tarafından yayımlanan ek genelge ile Adana Kayseri ağrı Ankara Bursa Çorum Diyarbakır Erzurum Gaziantep Konya Mardin Şanlıurfa Van ve Yozgat olmak üzere 14 ildeki düğün salonlarına kına , sünnet düğünü , nişan törenlerinin kaldırılması, düğün sürelerinin 1 saate indirilmiş olması ve istlere masa koyularak oyunların tamamen kaldırılması gibi kısıtlamalar getirildiğini anımsattı.

Ek genelgenin kısıtlama tarihinden 1 gece önce yayınlanmasının kendilerini derinden üzdüğünü belirten Şirin, şunları kaydetti:

‘’Genç çiftlerimiz ve ailelerini çok zor durumda bırakmıştır. Biz profesyonel işletmeler için toplum sağlığı ve insan sağlığı herşeyden önemlidir. Bu sebeple normalleşme sürecinde açıldığımız tarih olan 1 Temmuz’dan itibaren bütün önlemleri harfiyen yerine getirip yapılan denetlemelerde hiçbir sorun yaşamadık.

Bütün aldığımız önlemlere , yapılan sıkı denetimlere rağmen gerek sosyal medyada gerekse ulusal basında covid - 19 virüsünün yayılma hızının sadece düğün törenlerinden kaynaklandığının lanse edilmesini şaşkınlıkla izledik.

Bizler hem insana duyduğumuz saygıdan , hem insan sağlığına verdiğimiz önemden , hem de kendi ailemiz personelimiz ve davetlilerimizin sağlığı açısından önlem kriterlerini en üst seviyede tutmuşken sokak düğünlerine denetleme yapılmayıp korsan düğün ve etkinliklerin kuralsızlığı maalesef tüm sektörümüze mal edilmiştir.

Karantina döneminde yaşadığımız ekonomik sıkıntıları daha atlatamamışken diğer sektörler hava yolu işletmeleri ,toplu taşıma araçları ,konser alanları gibi sektörlerde bu tarz kısıtlamalar yapılmazken işletmelerimizin , düğünlerin ve sektörümüzün hedef gösterilmesi kabul edilemez bir durumdur.

KREDİ VE ÇEK ÖDEMELERİ İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ

Vaka sayılarındaki artışları elbetteki bizler de endişeyle takip ediyoruz. yetkililerimizden öncelikli beklentimiz sokak düğünlerinin engellenmesidir . Buna ek olarak ya bu illerimizde 10-15 gün gibi belirli bir süre ile daha geniş çaplı bir kısıtlama yapılıp hızla vaka sayılarının düşüp normalleşmeye devam edilmesi yada bu kısıtlamalarda düzenleme yapılıp biraz daha yumuşatılmasıdır. Aksi takdirde işletmelerimizin bir çoğu ekonomik olarak çok fazla zarar görecektir .

Eğer bir yumuşatma olmayacaksa yada bu kısıtlamalar belirsiz süreli uzun vadeye yayılacaksa devletimizden kapora iadeleri , kira personel ve işletme giderleri , bekleyen kredi ve çek ödemelerimiz için destek bekliyoruz .’’

Bu sürecin kısa sürmesini vaka sayılarının hızla düşüp covid - 19 virüsünün ülkemizde biran evvel bitmesini temenni ediyoruz.

Yoğun emek harcayan tüm devlet yetkililerimize , kolluk kuvvetlerimize ve sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar dileriz .

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Menteş: “Ölümlerin daha da artacağı endişesindeyiz”

Menteş: “Ölümlerin daha da artacağı endişesindeyiz”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık