Ana Sayfa Gündem Şirin, ''Turizmin geleceği için Adana Tanıtım A.Ş. kurulmalı''

Şirin, ''Turizmin geleceği için Adana Tanıtım A.Ş. kurulmalı''

Adana Ticaret Odası (ATO) Meclisi ve Turizm Meslek Komitesi üyesi Ayhan Şirin, çok değerli tarih ve kültür hazinelerine sahip olan Adana’nın tanıtım eksikliği nedeniyle turizmden istediği payı alamadığına dikkat çekerek, Adana Tanıtım A.Ş.’nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2015 Pazartesi 13:11
Şirin, ''Turizmin geleceği için Adana Tanıtım A.Ş. kurulmalı''

ATO Meclisi’nde bir sunum yapan Ayhan Şirin, Adana’nın turizmde hak ettiği yere gelebilmesi için yapılması gerekenleri anlattı. “Bacasız sanayi” olarak tanımlanan turizm sektörünün işsizliğin azalmasına katkı sağladığı gibi 44 yan sektörü de besleyerek ekonomiyi canlandırdığını kaydeden Ayhan Şirin, “Turizm aynı zamanda kültürlerin kaynaşmasına ve çevre bilincinin artmasına da katkıda bulunuyor” dedi.

Bu artılarına rağmen Adana’nın yıllardır turizmden istediği payı alamadığını, dünyada ve Türkiye’de birçok kentin yıllar öncesinden çalışmalara başlayıp markalaşırken Adana’nın geç kaldığını anlatan Şirin, “Artık neden bu durumda olduğumuz tartışmalarını bir kenara bırakıp neler yapmamız gerektiğini tartışmalıyız. Kentimizi yaşanılır kılmak, vatandaşın refah düzeyini arttırmak istiyorsak, Adana’yı cazibe merkezi haline getirmeyiz” diye konuştu.

 

Değerli hazinelere sahibiz

Yöreye turist çekmek için Adana ve Kilikya destinasyonunu sağlamak gerektiğini ifade eden ATO Meclis Üyesi Ayhan Şirin şunları söyledi:

“Elimizde Türkiye’nin en büyük alana sahip Efes’ii Anavarza, ortaçağ şövalye şatolarını andıran Yılankale, Sultanahmet’i aratmayan Sabancı Merkez Cami, dünyanın ikinci Türkiye’nin ise en yüksek saat kulesi olan Büyüksaat, dünyanın en eski yaşayan köprüsü olan Taşköprü, Tepebağ Höyüğü var. Bu eserler Adana için pazarlanacak turizm hazineleridir”

Adana’ya can verecek, yöre halkına heyecan katacak projelere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Şirin, Doğu Akdeniz’in en büyük hayvanat bahçesinin “Adanaland” adıyla Adana’ya kurulabileceğini, Baraj Gölü’nün ortasına Dubai gibi gökdelenler ve teleferik yapılabileceğini, Ali Münif Caddesi ve çevresinin tarihi, kültür yolu olarak mitolojik görsellerle donatılıp ilgi çekici hale getirilebileceğini söyledi.

 

Kebap-Şalgam Festivali

Son birkaç yıldır, Adana’da Aralık ayının ikinci Pazar gününde kendiliğinden gelişen  “Rakı Günü”nün, Almanların “Bira Şenliği” ya da Meksikalıların “Tekila Bayramı” gibi kutlanabileceğini öneren Şirin, “ Kebap-Şalgam Festivali yapılabilir. Rakı günü de bu festivalde bir gün olarak sürdürülebilir” dedi.

 

Otogar ıslah edilsin

Çukurova Havalimanı’nın bir an önce bitirilmesi gerektiğini bildiren Şirin, otogarın taşınması yolundaki girişimleri ise gereksiz bulduğunu anlattı. Şirin, “Otogarın yeri Adana için çok uygun. Taşınmasına gerek yok. Sadece yeni bir düzenleme ve bakıma ihtiyacı var” diye konuştu. Şirin bu konuda Büyükşehir Belediyesi nezdinde girişimler yapılabileceğini de kaydetti.

Ayhan Şirin,  sözlerini  ATO Başkanı Atilla Menevşe’nin “Adana Turizm A.Ş. kurulmalı” önerisini destekleyerek sürdürdü. Şirin, “Fuarlarda, Adana’nın sahip olduğu tarihi, doğal ve turistik potansiyeli bir bütün olarak tanıtmak için ATO öncülüğünde, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası, Adana Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve belediyelerin katılımıyla kurulacak Adana Tanıtım A.Ş. bir an önce hayata geçirilmelidir” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Covid-19 testi pozitif çıkanlara kahvaltı ve sıcak yemek

Covid-19 testi pozitif çıkanlara kahvaltı ve sıcak yemek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık