Ana Sayfa Gündem Sözlü, ''Çanakkale ruhu Türk’ün hamurunda var''

Sözlü, ''Çanakkale ruhu Türk’ün hamurunda var''

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 1915’nin Mart ve Nisan aylarında Çanakkale’yi geçip, Türk’ün Anadolu’daki varlığını sona erdirmeye çalışan İngiliz ve Fransız ordularının, Türk Milleti’nin vatan sevgisinden kaynaklanan sarsılmaz iradesiyle karşılaşarak, emellerine ulaşamadan kaçtığını söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Mart 2016 Perşembe 18:59
Sözlü, ''Çanakkale ruhu Türk’ün hamurunda var''

101 yıl önce Çanakkale’de yazılan Türk destanının, Kurtuluş Savaşı Zaferi’nde ve modern Türkiye’nin kurulmasında önemli bir psikolojik güç olduğunu, Türk’ün silkinip kendine geldiğini kaydeden Başkan Hüseyin Sözlü, “101 yıl önce Çanakkale’de yazılan destan, Türk’ün adıyla beraber sonsuza kadar hatırlanacaktır. Çanakkale ruhu Türk’ün hamurunda var. Bu vesileyle şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, saygı ve gönül borcuyla bir kez anıyoruz” dedi.

İNANCIN, VATAN SEVGİSİNİN ZAFERİ

1. Dünya Savaşı sırasında denizde ve karada elde edilen Çanakkale Zaferleri’nin, hem dünya tarihi açisından hem de Türk tarihi bakamından önemli sonuçları olduğunu vurgulayan Başkan Hüseyin Sözlü, “Yenilmez olduğunu düşünen İngiliz ve  Fransız donanmaları, zaferlerinden emin bir şekilde geldikleri Çanakkale’de, Türk Milleti’nin kahramanlığı, cesareti, onurlu direnişiyle karşılaşmış ve hiç beklemedikleri bir mağlubiyet alarak, Türk sularını ve topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır. Türk Milleti’nin bağrından çıkan Türk Ordusu, savaşların sadece çok güçlü ordularla değil, inanç ve vatan sevgisiyle de kazanılabileceğini bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir” diye konuştu.

İŞGALE GELENLERE BÜYÜK BEDELLER ÖDETİLDİ VE PÜSTÜRTÜLDÜ

Anadolu insanının esareti asla kabul etmeyeceğinin göstergesi olarak Çanakkale’de, bağımsızlığına ve topraklarına göz dikenlere büyük bir ders verdiğini belirten Başkan Hüseyin Sözlü, düşman donanmasının perişan edilerek ‘Çanakkale Geçilmez’ ibaresinin tarihe yazdırıldığını anlattı.

Başkan Hüseyin Sözlü, şunları söyledi: “18 Mart 1915’te deniz zaferi, 25 Nisan 1915’te de kara zaferi kazanan Türk Ordusu, Türk yurdunu işgale gelenleri, canıyla, kanıyla büyük bedeller ödeyerek püskürtmüştür. Çanakkale’de Anadolu insanı yeniden millet olmuştur. Vatanın farklı bölgelerinden gelen insanlar, Çanakkale'de ortak bir ülküyle hareket etmişler, atalarımızın emaneti kutsal vatan toprakları uğruna gözlerini kırpmadan şehit olmuşlardır. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, şehitlerimizin, gazilerimizin, tüm kahramanlarımızın karşılıksız özverileri, Türk Milleti'ni tarihin her döneminde büyük ve güçlü kılmıştır. Atalarımızın, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi, şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan güzel vatanımızı ve Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumak temel sorumluluğumuzdur. Günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne kumpas kuranların, Türk Milleti’nin çelikten iradesiyle karşılaşıp, yenilmeleri kaçınılmazdır. Dört bir yanda ülkemizi hedef alan hain yapılanmalar, aynı azim ve kararlılıkla ezilecek, Türk Milleti’nin çelikten iradesi karşısında yenilgiyi tadacaklardır.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, hayatlarını vatanına adayan tüm kahramanlarımıza, geçmişi büyük zaferlerle dolu şanlı ordumuza, yurdunu canından üstün bilen şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz minnet duyuyoruz. En değerli varlıklarımız şehitlerimizi saygı, rahmet ve gönül borcuyla anıyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık