Ana Sayfa Gündem Sözlü: "Egemenliğin yegane ve mutlak sahibi Türk Milleti'dir"

Sözlü: "Egemenliğin yegane ve mutlak sahibi Türk Milleti'dir"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Yayınladığı mesajda milli egemenliğin milli varlığımızın teminatı olduğunu ifade eden Başkan Sözlü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği yoldan gidecek Türk çocuklarının yetişmesinin önemini vurguladı

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2017 Cumartesi 11:18
Sözlü:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayınladığı mesajda egemenliğin yegane ve mutlak sahibinin Türk Milleti olduğunu vurgulayan Başkan  Sözlü, Türk Milleti'nin ayrılmaz parçası olan egemenliğin Türkiye Büyük Millet Meclisi'yle birlikte somutlaştığını ifade etti. Meclisin açılışının Cumhuriyet'in ilanı için hazırlayıcı unsur olduğunu aktaran Başkan Sözlü, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Türk Milleti'nin kendi mukadderatına sahip çıktığının ve buna hiçbir elin ve emelin uzanamayacağının ifadesi olduğunu belirtti.

"CUMHURİYET'İN TEMELLERİ ATILMIŞTIR"

23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışında dönemin mecliste bulunan üyelerin her birinin farklı toplumsal tabaka, kültür düzeyinden geldiğini, savundukları düşüncelerin birbirlerin farklı olduğunu ancak mevzu bahis vatan bekası, millet geleceği olduğunda ortak görüşte karar kılındığını hatırlatan Başkan Sözlü, "Milli mücadele kahramanlarının üstün gayret ve vatan sevgisi neticesinde Gazi Meclisimiz, birlik ve bütünlüğü sağlayarak Batı'nın emperyalist emellerine son vermiş, milleti ayrılmaz  bir bütün kabul eden Cumhuriyet'in temellerini atmıştır" dedi.

"GERİ ADIM ATMADILAR"

15 Temmuz'daki hain kalkışmada Türk Milleti'nin iradesine bombalar yağdığını hatırlatan Başkan Sözlü, Türk Milleti'nin ihanetin hiç bir girişimini kabullenmeyeceğini dün milli mücadelede olduğu gibi 15 Temmuz'da da gösterdiğini ifade etti. Türk Milleti'nin hiç bir zaman birlikte yaşama idealinden vazgeçmediğini vurgulayan Başkan Sözlü, "Kurucu kahramanlar hiç bir zaman şahsi ikbal kaygısında olmadı, milletin devamlılığını esas aldı, Türk Milleti'nin mukaddes değerlerini sahiplendi, hiç bir zorluk karşısında geri adım atmadılar. Bizler de aynı inanç ve azimdeyiz" dedi.

"ÇOCUKLARIMIZDAN ÜMİTVARIM"

23 Nisan 1920'nin bir taraftan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşu, diğer taraftan ise günün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağanı olduğunu ifade eden Başkan Sözlü, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı çocuklara armağan ederek, Türk çocuklarının bilimin aydınlığında, kendisinin gösterdiği hedef ve ilkelere bağlı olarak yetişeceğine olan inancını göstermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, Türk Milleti'nin geleceği için çocuklarımızdan ümitvar olduğumu belirtiyorum" dedi.

 

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hasan Saltık Altın Koza’da anıldı…

 

Hasan Saltık Altın Koza’da anıldı…  

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık