Ana Sayfa Siyaset Talip Küçükcan: “Kurgu Değil Gerçek”

Talip Küçükcan: “Kurgu Değil Gerçek”

AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, 28 Şubat sürecinde öğretim görevlisi olarak mağdur edildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2016 Pazar 13:29
Talip Küçükcan: “Kurgu Değil Gerçek”

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından ‘Bir 28 Şubat hikayesi de bizden’ başlığıyla paylaşımda bulunan Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, 28 Şubatı takip eden yıllarda başından geçen bir olayı anlattı. “Genç kardeşlerim ders alsın, inanç ve din özgürlüğüne sahip çıksın, vesayet ile mücadelenin değerini iyi kavrasın” diye paylaşımda bulunduğunu belirten Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, o yıllarda yaşadığı olayı şöyle anlattı:

“İngiltere'de Londra Üniversitesi'nde yüksek lisans, Warwick Üniversitesi'nde sosyoloji doktorası ve doktora sonrası bilimsel çalışmalarımı tamamladıktan sonra 1999 yılında Türkiye'ye döndüm. 28 Şubat'ın etkilerinin her kuruma sirayet ettiği bir döneme denk gelmişti dönüşüm.

Devlet üniversitelerinde iş bulma girişimlerim netice vermedi. Bu arada bir vakıf üniversitesinde öğretim üyesi olan bir tanıdığım kendi üniversitelerinde sosyoloji bölümünde İngilizce ders verebilecek bir hocanın arandığını ve rektörle görüştürebileceğini söyledi.

Randevu günü ve saatinde rektör bey huzura kabul etti. İngilizce özgeşmiş ve yayın dosyasını takdim ettim. Aldı ve incelerken ‘İyi üniversitelerde okumuş, çok sayıda yayın yapmışsınız, tebrik ederim. Bana biraz kendinden bahseder misin’ diye sordu. Ben de yurt dışı eğitimim, deneyimlerim ve çalıştığım uluslararası projelerden bahsetmeye başladım. Sözümü keserek ‘İngiltere'yi boş ver. Türkiye'de nereden mezun oldun?’ diye sordu. Özgeçmişimde yazıyordu ama galiba dikkat etmemişti. Kendinden bahseder misin sorusuyla başlayarak aramızda hiç unutmadığım şöyle bir konuşma geçti.

‘ARAMIZDA GEÇEN KONUŞMA’
Rektör: "Biraz kendinden bahseder misin?"

Ben: "Londra ve Warwick Üniversitesinde lisans üstü çalışmalar yaptım... "

Rektör: "Onları boş ver. Türkiye'de nerden mezunsun?"

Ben: "Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'den mezunum."

(Bunu duyana kadar yayınlarımı dikkatlice inceleyen rektör ilk kez başını kaldırıp yüzüme baktı)

Rektör: "Sakın İmam Hatip Lisesi mezunuyum deme."

Ben: "Evet İmam Hatip Lisesi mezunuyum."

Bunun üzerine rektör özgeçmiş ve yayın dosyasını katladı, masanın üzerinde bana doğru itti ve aynen ‘Talip bey yapabileceğimiz bir şey yok, gidebilirsiniz’ dedi” şeklinde konuştu.

‘HAYAL DEĞİL’

Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, ayrıca paylaşımına şöyle not ekledi: 
“Yukarıda anlatılanlar hayal ürünü değildir. Bu fakirin 28 Şubat sonrası yaşadığı bir olaydır. Elbette bilhassa başörtülü kardeşlerimizin, kamuda çalışanların ve iş dünyasında yeşil sermaye diye dışlananların yaşadıkları yanında belki anlatmaya bile değmez, ama bir zihniyete (ki bu zihniyetin bilhassa üniversitelerde hala mevcut olduğuna ve tekrar su yüzüne çıkmak için fırsat kolladığına inanıyorum) işaret etmek için anlatayım istedim.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Mehmet Ay'dan Adanalı'lara teşekkür

Başkan Mehmet Ay'dan Adanalı'lara teşekkür

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık