Ana Sayfa Eğitim Temiz Hava Eylem Planları revize edildi…

Temiz Hava Eylem Planları revize edildi…

Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2021 Cuma 13:21
Temiz Hava Eylem Planları revize edildi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hava kalitesinin iyileştirilmesi için uygulanan temiz hava eylem planlarının, hangi illerde başarıya ulaştığının açıklanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

CHP Milletvekili Gürer, önergesinde “Üretim, ısınma ve trafik kaynaklı kirliliğin önlenmesi için uygulanan temiz hava eylem planlarının güncellendiği il sayısı kaçtır ve bu iller hangileridir? Bu kapsamda ülke genelinde kaç kamu binası incelenmiştir? Hava kirliliği belirlenen kriterleri aşan iller hangileridir? Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliğinin son güncellenme tarihi nedir? Ülkemizde Hava Kalitesi İzleme İstasyonu sayısı kaçtır ve izleme istasyonu olmayan iller hangileridir?” şeklinde sorular yöneltti.

TÜM KURUMLARA  GÖREV DÜŞÜYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AÇIKLAMASINDA ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“Şehirlerde hava kalitesi seviyelerinin Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği limitlerini sağlaması için gereken tedbirler Temiz Hava Eylem Planları ile belirlenmektedir. Temiz Hava Eylem Planları taşra teşkilatımız koordinasyonunda hazırlanmakta olup, özellikle uygulanmasında yerel yönetimlere ve ilgili tüm kuramlara önemli görevler düşmektedir” dedi. Ölçüm, denetim ve takibin Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olduğunu belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bakanlığın yetkileri yerel yönetimlerde olmadan yerel yönetimler ne yapacak, Bakan onu da açıklamalı ve görevinin sorumluluğunu yerine getirip izleme ile yaptırım yetkisi varken yerel yönetimleri işin içine katarak sorumluluktan sıyrılma yoluna gitmesi yanlıştır.

64 İLDE EYLEM PLANI REVİZE EDİLDİ

Portal aracılılığıyla stratejik hava kalitesi haritaları hazırlanmakta, ısınma, sanayi ve ulaşım kaynaklı hava kirliliğini azaltacak ve hava kalitesini iyileştirecek yerel çözümlerin etkinleştirilmesi çalışmaları sürdürülmektedir. Meteorolojik/topoğrafık etmenler ve sınır ötesi kirlilik taşımını, şehirlerimizin kirliliğe katkıları bütüncül olarak değerlendirilmektedir”

GÜRER: İZLEME İSTASYONLARININ VERİLERİNE GÖRE ADIMLAR ATILMALI

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 81 ilde hava kalitesi izleme istasyonunun bulunmasının önemli olduğunu ancak bu istasyonlardan elde edilen veriler doğrultusunda, illerin hava kirliliğinin önlenmesine yönelik adımların atılması gerektiğini vurguladı. Bakanlık seyirci değil kapsamlı yetki ile belirleyici olmalıdır diye konuşurken şu sözlere yer verdi:

“Eylem planları uygulanabilir planlar olsaydı, bugün ülkemizdeki hava kirliliği oranları bu derece yüksek olmazdı. Bakanlık konuyla ilgili kapsamlı çalışmalar yapmalıdır.

Kullanılan yakıt kalitesinden sanayi tesisleri baca gazı filitrelerine kadar takip sorumluluğu bulunan Bakanlığın, özellikle ağır para cezası olmak üzere kanunla düzenlenmiş ağır yaptırımlarda bulunma gücü vardır. Kayırmacı ve göz yumma gibi anlayışlarla sorun katlayarak devam eder. Oysa  toplumu zehirleyecek her alan için tavizsiz olunması şarttır. Bakanlık bu bağlamda her yetki ve denetim olanağına sahiptir. Sorun varsa tek sorumlu da Bakanlıktır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık