Ana Sayfa Yaşam Temsa çalışanlarına sağlıklı beslenme semineri

Temsa çalışanlarına sağlıklı beslenme semineri

Medical Park Tarsus Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar, Temsa Global çalışanlarına yeterli ve dengeli beslenmeyle ilgili seminer verdi.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2014 Cumartesi 10:58
Temsa çalışanlarına sağlıklı beslenme semineri

TEMSA Global fabrikasında ‘’iş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’’ programı kapsamında Medical Park Tarsus Hastanesi tarafından düzenlenen seminerde sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekildi. Temsa Global Sosyal Tesisleri’nde yapılan seminerde,

Medical Park Tarsus Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar, yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan besin gruplarının yeterli miktarda alınması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de erkeklerin yüzde 21,2’sinin, kadınların ise yüzde 41,5’inin obez olduğunu belirten Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar, obezitenin nedenlerini fazla yemek yeme, fiziksel hareket azlığı, metabolik ve hormonal bozukluklar ile genetik faktörler olarak sıraladı.

EVDE YAPILAN YANLIŞLAR

Evde yapılan yanlış uygulamalardan da bahseden Özge Akar, “Kahvaltı yapmamak, çok seyrek yemek yemek, gece yatmadan önce yemek tüketmek, atıştırmalık dediğimiz abur-cubur yemek beslenmemizle ilgili evde yaptığımız yanlışlardan. Dışarıda yemek ihtiyacımızı karşılarken de en başta porsiyonlar büyüyor, garnitür (patates cipsi), yağ, krema tüketimiz fazla, fast food promosyonlarını tercih ediyoruz, özellikle gazlı içecekler tüketerek hata yapıyoruz” dedi. Obezitenin tedavisi için diyet, egzersiz, davranış değişikliği, ilaç ve cerrahi tedavi uygulanması gerektiğini söyleyen Medical Park Tarsus Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar, alınan kalorilerin tüketilmesiyle ilgili örnekler de verdi. Akar, 1 dilim pizza yendiğinde kişinin bunu 50 dakika yürüyerek eritebildiğini, 1 adet kaşarlı simit yendiğinde 2 saat 15 dakika egzersiz yapılması gerektiğini belirtti.

ŞOK DİYETLERİ ÖNERMİYORUZ

Şok zayıflama diyetlerine kesinlikle önermediklerini de söyleyen Özge Akar, şöyle konuştu: “Şok zayıflama diyetlerinin yanı sıra son yıllarda internette, gazete, dergilerde ya da eklerinde bitkisel desteklerin reklamlarına, tanıtımlarına sıkça rastlıyoruz. ‘Zayıflamak hiç bu kadar kolay olmadı, zayıflamak artık çok kolay, 1 ayda 6-8 kilo verebilirsiniz’ gibi ifadelerle gündemimiz meşgul ediliyor. Bunları sağlıklı ve dengeli beslenmenin çözümü olarak görmüyoruz. Tek tek sıralarsak; kişiye özel olmayan gazete ve dergi gibi yayınlarda bulunan diyetlerden, kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan düşük enerjili şok diyetlerden, tek tip besine dayalı diyetlerden, zayıflattığı öne sürülen ve pek çok yan etkisi bulunan ilaçlardan, gerçek kilo kaybı yerine vücutta sadece su kaybına neden olan diüretik ilaçlar, otlar, çaylardan ve akupuntur ile birlikte yapılan açlık diyetlerinden mutlaka uzak durulmalı’’

Temsa Global İş Yeri Hekimi Mehmet Tibet Atlı, sağlık söyleşilerine devam edeceklerini belirterek, çalışanların sağlıkla ilgili konularda bilinçlenmesini amaçladıklarını söyledi.

Soru-cevap bölümünün ardından son bulan seminerde katkılarından dolayı Medical Park Tarsus Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar’a teşekkür plaketi verildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çöp evden 9 kamyon çöp çıkarıldı

Çöp evden 9 kamyon çöp çıkarıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık