Ana Sayfa Gündem Türkiye-Yeni Zelanda ilişkilerine, Hüseyin Sözlü’den katkı

Türkiye-Yeni Zelanda ilişkilerine, Hüseyin Sözlü’den katkı

Yeni Zelanda Türkiye Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Vekili (Deputy Embessador) olarak görev yapan Ed McIsaac, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2016 Perşembe 03:17
Türkiye-Yeni Zelanda ilişkilerine, Hüseyin Sözlü’den katkı

Başkan Hüseyin Sözlü, iki ülkede tarım ve hayvancılığının geliştirilmesi konusunda iş birliği yapılabileceğini söyledi. Başkan Sözlü, “Son dönemde Türkiye hayvancılık konusunda sıkıntı yaşıyor, et üretiminde sorun var. Türkiye’de hayvan sayısını artırmamız gerekiyor. Yeni Zelanda’yla bu anlamda iş birliği önemli ama sanayi alanında da iş birliği yapabiliriz” dedi.

MÜLTECİLER KONUSUNDA TEK BIRAKILDIK

McIsaac’ın, politik konularda bilgilenme isteği üzerine, Suriyeli mülteciler konusuna değinen Başkan Hüseyin Sözlü, “Şu anda dünyanın önemli sorunlarından biri olan Suriye’de savaştan kaynaklı olarak Adana’da 250 bine yakın mülteci var. Avrupa ülkeleri bu mültecilerin kendilerine gönderilmesini istemiyor. Türkiye’ye akıl veriyorlar. Bu doğru ve zarif bir davranış değil. Türkiye, mültecileri insani manada ağırlama konusunda hiç bir ülkenin yapmadığını yaptı. Avrupa mültecileri istemiyor. ABD, İran, Rusya; Suriye’de çıkar kavgasındalar. Fakat hiçbiri mülteci almadı. Bizim halkımız insanca davranarak onları bağrına bastı. Türkiye mültecilere 10 milyar dolardan fazla para harcadı. Bu insanlığı tarih yazacak” dedi.

TARIM ORTAK PAYDAMIZ OLABİLİR

McIsaac da, Türkiye ve Yeni Zelanda arasında tarım konusunda iş birliği yapılabilecek çok başlık bulunduğunu belirtti. McIsaac, “İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin irdeleneceği bir toplantı düzenlenecek bu yıl Yeni Zelanda’da. Benim ziyaretim de bu ilişkilerin geliştirilmesine yönelik. Yeni Zelanda, Avrupa Birliği ile tarım konusunda görüşme yapıyor. Türkiye’nin de AB ile ilişkileri var ve bu durum Türkiye ve Yeni Zelanda arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı koyabilir. Sizden aldığım bilgileri Ankara’da Büyükelçi’mle ve Wellington’daki meslektaşlarımla da paylaşacağım. Ekonomik ilişkiler önemli ama politik ilişkilerin de önemli olduğunu düşünüyorum. Başkan Hüseyin Sözlü, çok önemli noktara vurgu yaptı. Uluslararası caima Suriye meselesinde sınıfta kaldı. Türk halkının Suriyeli mültecilere karşı insanca ve cömert yaklaştı. Bunu çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık