Ana Sayfa Gündem Tüzün, “Kentsel Dönüşüm ekonomiyi çökertecek pozisyonda”

Tüzün, “Kentsel Dönüşüm ekonomiyi çökertecek pozisyonda”

Mimarlar Odası Adana Şubesi Başkanı Mimar Ozan V. Tüzün, Adana’nın merkezinde yapılmakta olan kentsel dönüşüm ile on dairelik parsellere yirmi daire yapılacak olmasını yaşam alışkanlıklarımız ve konforu bakımından sürdürülemez olduğunu belirtti. Beş metre kare oda’da, on iki metre kare mutfağı içinde olan bir salon’da yaşanamayacağını, ayrıca bu yoğunluk artışının büyük alt yapı sorunları doğuracağını ve ciddi ekonomik kayıplar yaşatacak hale gelebileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 6 Mart 2016 Pazar 11:37
Tüzün, “Kentsel Dönüşüm ekonomiyi çökertecek pozisyonda”

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş, Yardımcısı Mimar Tamer Gülcan, Yasin Işık ve Nadir Vurankaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Halit Erdoğan ve Ahmet Sürerdamar ile birlikte Mimarlar Odası Adana Şubesi Başkanı Mimar Ozan V. Tüzün ve Yönetim Kurulu Üyelerine ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

VURSAVUŞ, “ÖNÜNE GELEN HERKESİN MÜTEAHHİT OLMAMASI GEREKİR”

Mimarlar Odası Adana Şubesinin yeni yönetimini hayırlamak için nezaket ziyaretinde bulunan Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş, Kent dokusunu bozmayacak modern projeler üretilmesi, dokuyu bozacak projelerin ise engellenmesi gerektiğini söyleyerek müteahhitliğin bir kimliğe kavuşturulması arzusunda olduklarını, Müteahhitlik Kanunu üzerinde çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Vursavuş, “Örneğin berber çırağı 2 yıl çalışıp, işi öğrenmeden traş yapamaz ama biraz paranız varsa hemen müteahhit olursunuz. Türkiye Müteahhitler Konfederasyonu bu konuyla ilgili yasa teklifi hazırladı. Bakanlığa sunuldu. Çıkmasını bekliyoruz. Önüne gelen herkesin müteahhit olmaması gerekir. Yasa çıkarsa siz mimarlarında eli rahatlar. Kentin sıkıntılarını biliyoruz. Sıkıntı hepimizin ortak sıkıntısıdır. Birlikte hareket etme kültürüyle sıkıntıları ivedi bir şekilde çözmek için sizlerle işbirliği yapmaya hazırız. Biz kentimize güzel kimlik kazandırmak istiyoruz. Doğanın yapmadığı binaları siz çiziyorsunuz, biz yapıyoruz. Bu binalarında bu kentin dokusuna, ülkenin kimliğine, gelecek kuşaklara iyi bir miras bırakmamız lazım. Kötü olanları önlememiz lazım. AYAMDER olarak bir böyle bir bakış açısına sahibiz. Bizim bu şehirde gömüleceğimiz yerler belli. Onun için bizim bu şehre bu ülkeye bu bayrağa saygısızlık yapma ihtimalimiz yoktur. Biz kendi yaptığı işin önemini varsa yanlışlarını da bilen bir gurubuz” dedi.

TÜZÜN, “HAKSIZ REKABET ORTAK SORUNUMUZ”

Mimarlar Odası Adana Şube Başkan Yardımcısı Mimar M. Murat Ulaş, Genel Sekreter Mimar Eren Tümer, Yönetim Kurulu Üyeleri Mimar Nusret Baş, Mimar Mine Kınalı ve Mimar İrem Yaycıoğlu’nun hazır bulunduğu ziyarette konuşan Başkan Mimar Ozan V. Tüzün, “Öncelikle ziyaretimize gelme nezaketini gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Göreve geldiğimiz andan itibaren çalışma anlamında hızlı bir giriş yaptık.  Bütün çalışmalarımızı üyelerimizle birlikte yapıp, yürütme kararındayız. Üyelerimizi toparlama sürecindeyiz ve Önümüzdeki iki yıllık döneme ait çalışma aksını birlikte  belirlemeye çalışıyoruz. Pek çok konu var üzerinde çalışmak istediğimiz. Özellikle imar yönetmeliklerin farklı yorumlanması biz mimarları etkilediği kadar siz müteahhitleri de etkilemektedir. Bilindiği gibi haksız rekabet, kentin yapılaşması, çarpık yapılaşma, kentin büyümesinden ziyade şişmesi hepimizin ortak sorunudur. Çok sayıda yönetmeliğin yürürlükte olması ve farklı yorumlanmasının haksız rekabete neden olduğunu görüyor ve üzülüyoruz. Üyelerimizle birlikte hareket ederek bu işi çözmek istiyoruz. Bu  olumsuzluklardan sizlerin de etkilenmiyor olması mümkün görünmüyor,  birlik olursak çözüm yönünde daha kuvvetli adımlar atabileceğimizi düşünüyoruz”

Bir başka önemli konunun Adana’nın merkezinde kentsel dönüşüm adı altında sürdürülen yapılaşma olduğunu söyleyen Başkan Mimar Tüzün, “On dairelik parsellere yirmi daire yapılacak olmasını yaşam alışkanlıklarımız ve konforu bakımından sürdürülemez olduğunu düşünüyoruz. Beş metre kare oda’da, on iki metre kare mutfağı  içinde olan bir salon’da yaşanamayacağı gibi bu yoğunluk artışı büyük alt yapı sorunları doğurarark ciddi ekonomik kayıplar yaşatacak hale gelebilecektir.” Diye konuştu.

Başkan Mimar Tüzün,  Mimarlar Odası tarafından kurulan  Kentsel Dönüşüm Komisyonu'nun bu konuda öneriler geliştireceğini ve yaşanabilir konutlar üretilmesinin koşullarını kamuoyu ile paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık