Ana Sayfa Gündem USHAŞ, Covid-19 test kitlerini hangi firmadan aldı?

USHAŞ, Covid-19 test kitlerini hangi firmadan aldı?

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ’nin (USHAŞ) arpalığa döndürüldüğünü söyledi.

Giriş Tarihi: 30 Eylül 2021 Perşembe 11:58
USHAŞ, Covid-19 test kitlerini hangi firmadan aldı?

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ’nin (USHAŞ) arpalığa döndürüldüğünü söyledi.

USHAŞ’ın Yönetim Kurulu üyesine aylık 100 bin lira üst limitli kredi kartı çıkartılarak serbest harcama yetkisi verildiğini kaydeden Bulut, USHAŞ’ın Covid-19 test kitlerini Sağlık Bakanlığı’na 3-4 katı pahalıya sattığının Sayıştay raporlarıyla ortaya çıktığını söyledi. Bulut, “Hangi yönetim kurulu üyesine 100 bin TL harcama yetkisi verildi? USHAŞ, COVİD 19 kitlerine hangi firmadan satın aldı? Sağlık Bakanlığı bir an önce bu sorulara yanıt vermeli” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı AKP’li eski Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin’in yaptığı Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ’nin kanunsuz uygulamalarla arpalığa döndürüldüğünü kaydetti.

CHP’li Bulut, bir iç yönerge olmaksızın şirket alım, satım, ödeme, kiralama ve bunların finansman konularının çift imza ile yürütüldüğünün, ayrıca yönetim kurulu kararı ile bir yönetim kurulu üyesine şirket ad ve hesabına kullanılmak üzere aylık 100 bin lira üst limitli kredi kartı çıkartılarak serbest harcama yetkisi verildiğinin Sayıştay tarafından tespit edildiğini belirtti.

TEST KİTLERİNİ 3-4 KAT PAHALIYA SATMIŞ

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bulut, USHAŞ tarafından yapılan satın alımlarınyeterli düzeyde piyasa araştırması ve maliyet analizi yapılmadan temin edildiğinin de tespit edildiğini kaydederek, “USHAŞ tarafındanCovid-19 RT qPCR Tespit Kiti Testi 25 TL ile 30 TL arasında birim fiyatlarla; Covid-19 Ekstraksiyon Kiti Testi ise 9 TL ile 10 TL arasında birim fiyatlarla bir firmadan satın alınmış. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, DMO aracılığıyla daha sonraCovid-19 RT qPCR Tespit Kiti Testini 9,8 TLden, Covid-19 Ekstraksiyon Kiti Testini 6,73 TL'den satın almaya başlamış. Yani USHAŞ, Sağlık Bakanlığı’na aynı ürünü 3-4 kat pahalıya satmış” dedi.

AHLAKEN DE VİCDANEN DE KABUL EDİLEMEZ

KHK ile kurulan yüzde yüz kamu sermayeli bir şirketolan USHAŞ’ınliyakatten uzak atamalarla adeta AKP’nin çiftliğine çevrildiğini kaydeden Bulut, halkın vergileriyle finanse edilen kurumun kanunsuz uygulamalarla kamuyu zarara uğrattığını söyledi. Bulut, “Asgari ücretin 2.825 TL olduğu, 10 milyon işsizin olduğu ülkede, insanlar karnını bile doyuramazken, bir yönetim kurulu üyesine, asgari ücretin 35 katı üzerinde harcama yetkisi verilmesi ahlaken de vicdanen de kabul edilemez. Hangi yönetim kurulu üyesine 100 bin TL harcama yetkisi verildi? USHAŞ, COVİD 19 kitlerine hangi firmadan satın aldı? Sağlık Bakanlığı bir an önce bu sorulara yanıt vermelidir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık