''Kolon kanseriyle mücadelede en etkili yol kolonoskopi''

Medical Park Tarsus Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ali Hafta, kolon kanseriyle mücadelenin en etkin yolunun kolonoskopik inceleme olduğunu söyledi.

''Kolon kanseriyle mücadelede en etkili yol kolonoskopi''

Medical Park Tarsus Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ali Hafta, tüm kanserlerin yaklaşık yüzde 10-15’ini oluşturan kolon kanseriyle mücadelede en etkili yolun kolonoskopik inceleme olduğunu belirtti. Dr. Hafta, kolorektal kanser olarak bilinen kolon kanserinin, kadın ve erkeklerde eşit olarak görüldüğünü, dünyada her yıl yaklaşık bir milyon yeni vakanın teşhis edildiğini ve 500 bine yakın ölüm bildirildiğini söyledi.

GENETİK VE YAŞ ETKİSİ

Kalıtımsal faktörlerin yanı sıra yaş ilerledikçe kolon kanseri görülme sıklığının arttığına dikkat çeken Uzm. Dr. Ali Hafta, 40 yaşın üzerindeki kişilerde riskin arttığını ve bundan sonraki her 10 yıl süresince risk faktörünün ikiye katlandığını kaydetti. İkinci risk faktörünün beslenme tarzı olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Hafta, “Çok yağlı ve düşük fiber içeren diyetle beslenen toplumlarda kolon kanseri daha sık görülüyor. Lifli gıdalar ve yağ içeriği düşük beslenmeye dikkat etmek gerekiyor” dedi.

BAZI BELİRTİLER

Uzm. Dr. Ali Hafta, kolon kanserinde kalın bağırsağın sağ kısmındaki bölgelerdeki tümörlerde karın ağrısı, karında gaz, şişkinlik, kansızlık, karında muayenede ele gelen kitle, dışkıda gizli kan ve nadiren bağırsak tıkanıklığının ortaya çıkabileceğini belirtti. Sol kolonda ise tümörlerin daha tıkayıcı olduğunu bu yüzden dışkılama alışkanlığında değişiklikler meydana geldiğini söyleyen Dr. Hafta, “Ayrıca hastanın kabızlık, ishal, şişkinlik hissi, tuvalete çıkmasına rağmen boşalamama, dışkının şeklinde değişiklik, dışkı sayısında artma, dışkı çapında incelme, dışkıda belirgin kan şeklinde şikâyetleri olabilir” dedi.

KOLONOSKOPİNİN ÖNEMİ

Uzm. Dr. Ali Hafta’nın verdiği bilgiye göre belirtilen bulguları taşıyan hastaların muayene edilmesi gerekiyor. Kolon kanserlerinin yüzde 80’inden fazlası kolon poliplerinden kaynaklanıyor. Kolon poliplerinin kanser olup olmadığı erkenden tespit edilirse bu hastaların normal hayatlarına devam etmeleri mümkün. Uzm. Dr. Ali Hafta, tanıda kolonoskopinin önemine vurgu yaparak, 50 yaştan başlayarak her 10 yılda bir kolonoskopi yapılmasının en etkili kanser çalışması olduğuna dikkat çekiyor. Dr. Hafta, kolonoskopi yapılamayan vakalarda ise çift kontrastlı kolon grafisi veya sanal kolon grafisi yapılabileceğini ifade ediyor.

KORUNMA YÖNTEMLERİ

 4 Ocak 2014 Cumartesi 13:47

http://www.adananinsesi.com//haber/kolon-kanseriyle-mucadelede-en-etkili-yol-kolonoskopi-1396.html