Adana'ya Güç Verenler Festivali bitti‏

Adana'da Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu, Seyhan Rotary Kulübü ve Güney Rotary Kulübü'nün girişimi ve 32 sivil toplum kuruluşunun da katkısıyla gerçekleştirilen 'Adana'ya Güç Verenler 1' projesinin sanatsal etkinlikleri, Çukurova Üniversitesi'nde gerçekleştirilen muhteşem bir konserle sona erdi.

Adana'ya Güç Verenler Festivali bitti‏

Adana'ya Güç Verenler 1' projesi kapsamında, farklı meslek ve sanat gruplarından 25 kişi, 'karşılığında birşey beklemeden  Adana'ya hizmeti ödev saymış örnek kişiler' olarak yaklaşık 1 yıl önce belirlendi.

Projede ismi belirlenen kişilerin biyografilerinin hazırlanması ve özel ışıkla fotoğraflarının çekilmesi için  kendileri ve yakın çevreleriyle uzun görüşmeler yapıldı. Görüşmelerin ardından belirlenen 25 kişinin 25 bin kare fotoğrafı, Caravaggio (karanlığı delen ışık) tekniğiyle uzun uğraşlar sonucu çekildi. Çekimlerin ardından da her kişi için 40 sayfalık ayrı birer kitap hazırlandı. Kitaplarda, belirlenen isimlerin yaşam öyküleri, kendilerini tanıyanların anlatımları ve Caravaggio yöntemiyle çekilen portre fotoğraflarına yer verildi.


SERGİ BÜYÜLEDİ


Sanat Danışmanlığı'nı S. Haluk Uygur ve Koordinatörlüğü'ne de Nazan Gökkaya ile Erhan Yelekçi'nin yaptığı 'Adana'ya Güç Verenler 1' projesi kapsamında fotoğraf sergileri açılması, imza günü düzenlenmesi ve konser verilmesi planlandı.

Bu kapsamda, proje kahramanlarının fotoğrafları mimar Mine Liman tarafından yeniden tasarlanan 75'inci Yıl Sanat Galerisi'nde sergilenmeye başlandı. 30 Ocak tarihine kadar açık kalacak sergi için galerinin, kumaşlar ve demir iskeleler kullanılarak tasarlanan yeni hali ve sergideki fotoğraflar büyük beğeni topladı. Proje kapsamında Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu'nun sanat galerisi açıldı ve belirlenen 25 kişinin fotoğraflarını çeken fotoğrafçıların fotoğrafları sergilenmeye başlandı. Proje kahramanları TÜYAP Kitap Fuarı'nda okurlar için hazırlanan fotobiyografi kitaplarını imzaladı.

 


FİNAL ÇÜ'DE
Proje çerçevesindeki sanatsal etkinliklerin sonuncusu Çukurova Üniversitesi'nin (ÇÜ) 40'ıncı kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Mithat Özsan Amfisi'nde gerçekleştirildi. Proje kahramanları ve fotoğrafçılar ile çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte, ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Proje Sanat Danışmanı Haluk Uygur'a ve belirlenen 25 isme çiçek sundu. Azerbaycan Bakanlar Kurulu Basın Daire Başkanı Alur Ali, Prof. Dr. Cahangir Novruzov'a teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler sundu. Alur Ali'nin hediye ettiği Haydar Aliyev ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili kitap da katılımcılar tarafından alkışlandı. Etkinlikte Toktay Sökmen ve Bekir İvak yönetimindeki koro ve saz ekibi, Türk Sanat Müziği konseri verdi. ÇÜ Devlet Konservatuvarı öğrencileri de, konservatuvarın kurucularından Yalçın Yüreğir'in kendi bestelerini ilk kez seslendirdi. Konserin ardından proje kahramanları hep birlikte sahneye çıkıp anı fotoğrafı çektirdi.


19 Ocak 2014 Pazar 14:09

http://www.adananinsesi.com//haber/adanaya-guc-verenler-festivali-bitti8207-1605.html