Dijital Dönüşüm ATO'da konuşuldu

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, ''Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği, Odamız ev sahipliğinde, Odamızda , KOBİ’lerimiz için dijital dünyada iş yapabilme ve e-ticaret ekosisteminin sağlayacağı faydalarla ilgili farkındalığın artırılması amacıyla “Dijital Dönüşüm, e-Ticaret ve e-İhracat Eğitimi” düzenledik. Düzenlediğimiz eğitimin ne kadar yerinde olduğunu katılımcılarımızın sayısından da anlayabiliyoruz''dedi.

Dijital Dönüşüm ATO'da konuşuldu

Menevşe, “Yeni dünyanın alışveriş alışkanlığı artık e- ticarette. Dünya küçüldü. Adana'nın en ücra bir köyünden dünyanın diğer tarafındaki bir ülkeye ürün satmak hiçte zor değil. Zor olan bu hıza ayak uydurmadan ayakta kalabilmek. Bu teknolojiye yetişmek zorundayız. Piyasa dalgalanmaları her ne kadar ekonominin ana gündemini belirliyorsa da, küreselleşmenin doğası sessiz sedasız derin değişimler yaşıyor. Ekonominin ve ticaretin geleceğini belirleyecek olan da bu değişim süreci. Bakınız dünyada dijitalleşme her yeri sardı. Endüstri 4.0’ı Avrupa’ya göre ortalama 3 yıl geriden de olsa takip ediyoruz. Ancak işletmelerimizde dijitalleşme ve veri yönetimi konusunda gerideyiz. 1995-2017 döneminde 23 sanayi sektörü ve 43 ülke üzerinde yapılan bir araştırma; değer zinciri yaratan malların artık daha az ticaret-yoğun bir yapıya büründüğünü, sınır ötesi hizmetlerin, mal ticaretinden %60 daha hızlı büyüdüğünü, işgücü arbitrajının mal ticaretinde %20’lere dayandığını gösteriyor. Değer zincirleri yüksek nitelikli işgücü odağında bilgi yoğun hale dönüşüyor. Küresel değer zincirleri, sınır ötesi veri akışı, yeni teknolojiler, dijital platformlar, nesnelerin interneti ve otomasyonla yeniden şekilleniyor. Bu verilere göre dünyada ve Türkiye’de en hızlı büyüyen ve en karlı şirketlerin bilgi, teknoloji ve elektronik şirketleri olması hiç de sürpriz değil.

Bu dönüşüm sürecini iyi okumalıyız. 100 bin dolarlık bir mobil yazılım 100 yıllık geleneksel hizmetlerin makro düzeyde önüne geçiyor. Mobil taksi, mobil bankacılık, e-ticaret hepsi hayatımızın içine girdi ve geride kalanları tehdit ediyor. Bu süreçte işin ciddiyetine varmak ilk önemli adımdır. Bu kapsamda Oda olarak bizim görevimiz üyelerimizin farkındalığını yükseltmek. Ticaret Bakanlığı ve TOBB bu konuda bizlere öncülük ediyor. Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği ve Odamız ev sahipliğinde, KOBİ’lerimiz için dijital dünyada iş yapabilme ve e-ticaret ekosisteminin sağlayacağı faydalarla ilgili farkındalığın artırılması amacıyla “Dijital Dönüşüm, e-Ticaret ve e-İhracat etkinliğimizi yüksek katılımla gerçekleştirdik. Bu tür eğitimlerin ana teması sürekli ifade ettiğimiz gibi ihracata yöneliktir. Bu tür organizasyonların devam edeceğiniz ifade etmek isterim. Programa katılan eğitimcilerimize ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum '' dedi.15 Şubat 2019 Cuma 04:10

http://www.adananinsesi.com//haber/dijital-donusum-atoda-konusuldu-19415.html