Suriyeli anne çocuklarına iki yıl sonra kavuştu

Evinin yakınlarına düşen bomba sonucu su ısıtma kazanının patlamasıyla yaralanan ve tedavi için Türkiye’ye getirilen Suriyeli Fatima Nahas İHH Adana ekiplerinin yardımıyla 2 yıl aranın ardından çocuklarına kavuştu. Buluşma anında ortaya yürek yakan görüntüler çıktı.

Suriyeli anne çocuklarına iki yıl sonra kavuştu

Suriye’nin Halep kentinde rejim güçlerinin bombardımanı sırasında Fatima Nahas evinin yakınlarına düşen bir bombanın banyosundaki su ısıtma kazanını patlatması nedeniyle ağır yaralandı. Vücudunda ciddi yanıklar oluşan ve görme yetisini yitiren Nahas sağlık ekipleri tarafından ambulansla Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındı.

Nahas’ın 4,5 yaşındaki oğlu Muhammed Fatih ve 3 yaşındaki kızı Zekeriye’ye ise Afrin’de yaşayan 71 yaşındaki annesi bakmaya başladı.

Uzun zaman fiziksel ve psikolojik tedavi gören ve çok sıkıntılı günler yaşayan Fatima Nahas’a eşi MazenKhadijeh refakat etti.

2 yıllık tedavinin ardından Fatima Kadeh eşiyle birlikte ülkelerine dönmek üzere yola çıktı. Ülkelerine dönmek için yardım isteyen çifte Adana İHH Başkanı Mahmut Eraslan sahip çıktı.

Eraslan’ın girişimleriyle tamamlanan resmi işlemlerin ardından aile çocuklarıyla Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda buluştu.

Buluşma sırasında kameralara yansıyan görünstüler yürek dağladı. Anne Fatima ve Baba Mazen çocuklarına sarılıp uzun süre gözyaşı döktü.

Suriye’de özellikle dezavantajlı bölgelerde ayni ve nakdi yardımlarının devam ettiğini ifade eden Adana İHH Başkanı Mahmut Eraslan 2 yıldır birbirini görmeyen çocuklar ile anne babanın buluşmalarına vesile olmaktan dolayı tarifsiz bir sevinç içinde olduklarını, Suriye’deki insanlık dramının bir an önce bitmesini istediklerini söyledi.

 14 Ocak 2021 Perşembe 08:57

http://www.adananinsesi.com//haber/suriyeli-anne-cocuklarina-iki-yil-sonra-kavustu-21896.html