Ana Sayfa Gündem Yazın artan sıvı kaybını önlemek için altın öneriler

Yazın artan sıvı kaybını önlemek için altın öneriler

Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan su, yaşamın sürdürülebilmesi için en temel ihtiyaç. En önemli görevi vücudun ısı dengesini sağlamak olan suyun gerekli miktarda alınmaması ise önemli sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Özellikle yaz aylarında terleme ile vücudun su kaybı önemli ölçüde artıyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında günde mutlaka 2 litre sıvı tüketmek çok önemli. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, yazın sıvı tüketimini artırmanın 10 yolunu anlattı.

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2014 Pazartesi 09:24
Yazın artan sıvı kaybını önlemek için altın öneriler

Sağlıklı bireylerde vücuttaki su miktarı yaşa, vücut ağırlığına, hamilelik ve emziklilik durumlarına göre değişiklik gösteriyor. Ancak normal koşullarda bu oranın yüzde 60’ın altına düşmemesi gerekiyor. Suyun en önemli görevinin vücudun ısı dengesini sağlamak olduğuna dikkat çeken Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, “Bununla birlikte su, vücutta oluşan atık maddeleri vücuttan uzaklaştırmayı, eklemlerin daha kolay çalışmasını ve cildin nemini korumasını sağlıyor” diyor. Sıcaklığın arttığı yaz aylarında terleme ile kaybedilen suyun geri kazanılması ise günde 2 litre sıvı alımına dikkat etmekten geçiyor. Dyt. Şenses, “Özellikle spor yapan ya da günün önemli bölümünü dışarıda geçirenlerin sıvı kaybı çoğalıyor. Bunu önlemek için sıvı alımı mutlaka artırılmalı” diyor.

Su içmek için susamayı beklemeyin

Yazın sık sık deniz ya da havuza girenler, serin tatil beldelerinde olanlar veya klimalı ortamda bulunanlar yaşadıkları serinlik hissi nedeniyle susuzluk hissetmeyebiliyor. Dyt. Şenses, “Bu yanıltıcı durum kişinin sıvı kaybettiği gerçeğini değiştirmiyor. Vücudun kaybettiği su kendini halsizlik hissi ile gösteriyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında sıvı almak için susamak beklenmemeli” diyor.

Bu öneriler vücudun sıvı miktarını artırıyor

•  Sıvı ihtiyacını en iyi karşılayan besin su. Bu nedenle sıvı ihtiyacını karşılamak için günde en az 2 litre su tüketin.

•  Sabah aç karnına tüketilen 1 bardak su, güne dinç başlamaya yardımcı oluyor.

•  Yemeklerden yaklaşık 10 dakika kadar önce içilen su, tokluk hissi verdiğinden, daha küçük porsiyonlarla tok kalmaya yardımcı oluyor.

•  Öğün aralarında içilen su, metabolizmaya daha kolay karışıyor ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlıyor.

•  Sıvı ihtiyacını karşıladığı düşünülen çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler diüretik olma özelliği taşıyor.  Yani vücudumuzdan suyun daha kolay atılmasına neden oluyor ve sıvı kaybını hızlandırıyor. Bu nedenle bunların yerine soğuk olarak tüketilebilecek meyve çaylarını tercih etmek daha faydalı.

•  Kafein alımını azaltmak vücuttaki suyun tutulmasını sağlıyor. Kafeini tamamen bırakamayanların her 2 bardak kafeinli içecek tüketimi sonrasında mutlaka 1 bardak su içmesi gerekiyor.

•  Suyun içerisine eklenen nane, tarçın, karanfil gibi aromalı bitkiler veya meyve parçacıkları su içmeyi daha keyifli ve kolay hale getiriyor ve faydasını artırıyor.

•  Ayran, sıvı kaybı ile birlikte kaybedilen minerallerin de yerine koyulmasını kolaylaştırıyor.

•  Yaz meyvelerinin sıvı içeriği yüksektir. Bu nedenle öğün aralarında taze meyvelerden hazırlanmış içecekleri tercih etmek önemli. Kilosuna dikkat edenlerin taze meyve suları yerine meyve tüketmesi sıvı alımını artırıyor ve tokluk hissi sağlıyor.

•  Su içmeyi hatırlamak için ufak anımsatıcılar kullanmak fayda sağlıyor. Örneğin, buzdolabına, çalışma masasına ya da telefona küçük notlar koymak, hatırlamayı kolaylaştırdığı için susamadan su içme oranını artırıyor.


Yaz için “sağlık kokteylleri” hazırlayın

Ayranlı soda: 1 bardak yoğurdu çırpıp su yerine 1 şişe soda ile karıştırın. Bu sayede hem tokluk hissini artırmış hem de vücudun kaybettiği mineralleri yeniden kazanmasını sağlamış olursunuz.

Meyveli su: Mevsim meyvelerini yıkayıp çekirdeklerini çıkardıktan sonra 2 bardak suya çok az esmer şeker ya da bitkisel tatlandırıcı ekleyin. Meyveler yumuşayıncaya kadar kaynatıp blenderden geçirin. Soğuması için buzdolabında bekletin ve istediğiniz kadar sulandırın. Bu sayede hem lezzetli hem de faydalı bir yaz içeceği yapabilirsiniz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kemal Kılıçdaroğlu, Zeydan Karalar’ı ziyaret etti

Kemal Kılıçdaroğlu, Zeydan Karalar’ı ziyaret etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık