Ana Sayfa Ekonomi Yetersiz beslenme ekonomik kayıplara neden oluyor‏

Yetersiz beslenme ekonomik kayıplara neden oluyor‏

Malnütrisyon ((Yetersiz beslenme) ABD'de büyük ekonomik kayıplara neden oldu. Türkiye'de ise SGK; malnütrisyonun önlenmesi ve sağlık giderlerine olan etkisinin azaltılması için harekete geçti.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2015 Perşembe 01:08
Yetersiz beslenme ekonomik kayıplara neden oluyor‏

Parenteral Enteral Beslenme Dergisi'nde (JPEN) yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; malnütrisyon (yetersiz beslenme) ABD'de 157.000.000.000$ ekonomik bir kayıba neden olmakta.

 

Ulusal Sağlık Araştırması (NHIS), Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması (NHANES) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkez (CDC) verilerine göre; malnütrisyon, toplumda kronik hastalığı olan kişilerin yaklaşık % 10’unu ve hastanelere başvuran hastaların %30-%50’sini etkilemekte.

 

Malnütrisyon; tanısı konulmadığı zaman, hastaneye yatış yapan hasta oranının artmasına ve sağlık hizmeti maliyetinin yükselmesine neden olmakta.

 

Abbott Nutrition Araştırma & Geliştirme Bölüm Başkan Yardımcısı Robert H. Miller:

 

"Özellikle yaşlı insanlarda, birincil durumun tedavisi üzerine odaklanıldığı için malnütrisyon genellikle gözden kaçar. Malnütrisyonun ekonomik yükünün azaltılması için beslenme ve beslenme taramaları önem verilmelidir.'' dedi.

 

Malnütrisyonda Taramanın Önemi

Yapılan  araştırmaya göre, ABD'de  malnütrisyonun yaygın olarak görülmesine rağmen hastaların yaklaşık %60’ı malnütrisyon taramasından geçmemiştir. Hastalar, risk altında olduklarında taramadan geçerlerse ve hastalara beslenme desteği sunulursa malnütrisyon kolayca tedavi edilebilir.

Türkiye'de Malnütrisyonun Ekonomiye Etkisi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Abbott Nütrisyon'un 2014 yılında hayata geçirdiği ''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesi Türkiye'de malnütrisyonun önlenmesine neden olacak ve devletin sağlık harcamalarını azaltacaktır.

 

Konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan şunları söyledi:

''Malnütrisyona karşı verilecek başarılı bir mücadele, hem toplumun sağlıklı olmasına hem de sürdürülebilir sağlık bütçesi hedefimize çok büyük katkı sağlayacaktır. 2014 yılında başlattığımız ''Yaşam için Kalori Sağlık için Koşu'' kampanyası 2015 yılında da devam edecektir. dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Toplu Sözleşmede ötelenen sendikalar birleşti

Toplu Sözleşmede ötelenen sendikalar birleşti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık