Ana Sayfa Gündem Yüreğir'e büyük kentsel dönüşüm müjdesi

Yüreğir'e büyük kentsel dönüşüm müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yüreğir için kentsel dönüşüm müjdesi verdi.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2019 Pazartesi 15:44
Yüreğir'e büyük kentsel dönüşüm müjdesi

Olumsuz hava şartları nedeni ile yaşanan sel felaketinin ardından Adana’ya gelerek bölgede incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Adana Milletvekilleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi ve sorunların çözümü için gerekli adımların ivedilikle atıldığını belirttiler. Bölgede incelemelerde bulunan Bakan Murat Kurum ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik Yüreğir için kentsel dönüşüm müjdesi verdi.

 

BAKAN KURUM'DAM KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜJDESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Yüreğir İlçesi Sinanpaşa, 19 Mayıs, Şehit Erkut Akbay ve PTT Evleri mahalleleri için kentsel dönüşüm müjdesi verdi. Sinanpaşa, 19 Mayıs, Şehit Erkut Akbay ve PTT Evleri mahallelerinde toplam 2 bin toplu konut yapılacağının müjdesini veren Bakan Kurum, "Sahada incelemeler yaptık ve gördük ki bir taraftan da şehirle ilgili alt yapı eksiklikleri giderilmesi ve kentsel dönüşüm ihtiyaçlarını başlatmamız gerekiyor. 2 bin kentsel dönüşüm konutu üreteceğiz her mahallede 500'er konut olacak" dedi.

 

4 MAHALLEYE 2 BİN KONUT

Bakan Kurum “Yüreğir 19 Mayıs, PTT Evleri, Sarıçam deresi güzergâhlarında belediye başkanlarımız ile sahada incelemeler yaptık ve gördük ki hem şehirle ilgili alt yapı eksiklerinin giderilmesi gerekiyor, diğer taraftan da kentsel dönüşüm ile ilgili süreci de hızlı bir şekilde başlatmamız gerekiyor. Buna ilişkin almış olduğumuz kararlarla da Yüreğir ilçemizde 19 Mayıs, PTT Evleri, Sinanpaşa ve Şehit Erkut Akbay Mahallelerinde toplamda 2 bin kentsel dönüşüm konutu üreteceğiz. Her mahallede 500’er olmak üzere kentsel dönüşüm projesi başlatacağız. Yine etaplar halinde de vatandaşlarımızın bu sorunlarını, problemlerini gidereceğiz.” şeklinde konuştu.

 

ÖMER ÇELİK ''ADANA'YA 41 MİLYON HİBE GÖNDERDİK''

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de zarar gören yerlerde incelemelerde bulunmak üzere Adana'ya geldi. Çelik, kent protokolü ile yağmurdan zarar gören Yüreğir ilçesine bağlı Yüreğir Şehit Erkut Akbay Mahallesi'nde oturan vatandaşları ziyaret etti, evlerde incelemelerde bulundu. Adana’ya 41 milyonluk hibe şeklinde yardımlar yapıldığını 3 bin 668 kişiye şuana kadar hesapları var ise hesaplarına yoksa Ziraat Bankası’nda adlarına hesap açılarak hesaplarına 1.000 lira para yatırıldığını söyledi. Yüreğir'de 4 bölgede kentsel dönüşümün hemen başlayacağını belirtti.

Adana'nın uzun yıllardır görülmemiş bir felaketle karşı karşıya kaldığını ifade eden Çelik, "Burada tabii ciddi miktarda hasar var. Ciddi miktarda zararlar söz konusu fakat en büyük tesellimiz hiçbir vatandaşımızın hayatını kaybetmemiş olmasıdır." diye konuştu. Çelik, kentteki tüm yerel yöneticilerin birlikte hareket etmesinin, Adanalıların daha fazla bir zararla karşı karşıya kalmamasını sağladığını aktararak, ''Olay olduğu andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız talimat vermişlerdir. Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu'nda ilgili bakanlarımızın Adana'daki bu afetin karşısında vatandaşımızın korunması ve zararlarının tazmin edilmesi için gereken talimatları 24 saat aralıksız çalışma esasına göre vermişlerdir. İlgili bakan arkadaşlarımız da Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği talimat çerçevesinde kendi birimlerini 24 saat aralıksız çalışma esasına göre çalıştırarak bu afete müdahale edilmesi sağlanmıştır." diyerek vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi özverili bir şekilde çalışıldığını söyledi.

YERİNDE İNCELEMELER BAŞLADI

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ile birlikte sıcağı sıcağına kentsel dönüşüm yapılacak olan mahallelerde incelemelerde bulundular. İncelemelerde vatandaşların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verileceği belirtildi.

 

YÜREĞİRLİNİN YARALARI SARILIYOR

 

Devletin tüm gücü ve imkanları ile Adana için seferber olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, "Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Parti Sözcümüz Sayın Ömer Çelik'e, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Jülide Sarıeroğlu'na, Adana Milletvekillerimize ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Vedad Gürgen'e Adana'mıza ve Yüreğir’imize verdikleri destekler için teşekkür ediyorum. Sayın Bakanlarımız ve Parti Sözcümüz Sayın Ömer Çelik ile birlikte mahallelerimizde incelemelerde bulunduk. Adana'mıza ve Yüreğir’imize verdiği bu güzel müjdeleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Yaşanan sel felaketinde devletimiz üzerine düşeni yaparak vatandaşlarımıza gereken maddi ve manevi desteği verdi, veriyor. Vatandaşlarımızın yaraları ivedilikle sarılıyor. Bütün bakanlarımız ve milletvekillerimiz Adana'ya gelerek vatandaşlarımızın yanında oldular. Adana'mıza geçmiş olsun.” dedi.

 

Kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalarda tamamen vatandaş odaklı bir anlayış ortaya koyacaklarını belirten Başkan Kocaispir, “İlk etapta doğal afetlerden sürekli etkilenen mahallelerimizde kentsel dönüşümü başlatıyoruz. 4 mahallemizde 500’er adet olmak üzere toplamda 2 bin konut yapacağız. Diğer mahallelerimiz için de çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızın hepsi vatandaş odaklı olacak. Gönül rızası olacak. İnşallah bunların arkası gelecek. İlçemizin ve insanımızın beklediği gelişim ve değişimi yapacağız. Yüreğir’in vizyonunu yenileyecek, çehresini değiştireceğiz. Yüreğirliyi güzel günler bekliyor” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Mehmet Ay'dan Başkan Karalar'a tepki

Mehmet Ay'dan Başkan Karalar'a tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık