Özcan Aladağ

Sarıçam Belediyesi’nde neler oluyor?


Özcan Aladağ
15 Mart 2016 Salı 10:45

Geçtiğimiz hafta içinde Sarıçam Belediyesi'nden temizlik ihalesini kazanan SETENAY isimli firmanın ihaledeki belgelerinden kaynaklı bir soruşturma açılıp belediye personellerinin ve başkanın ifadelerine başvurulduğu yönünde haberler basına yansıdı.
Konunun ayrıntıları netleşmeye başladığında Başkan Bilal Uludağ, ilgili firma hakkında kendisinin suç duyurusunda bulunduğunu belirten bir açıklama yaptı.
Çöp toplama ve temizlik ihalesinde yüklenici firma SETENAY firması. Kimindir bu firma bilmeyiz ama bu firmanın MHP'li belediyelerden ihale aldığını hep duyarız.
Sahte evraklardan haberdar olan belediye anında işlem başlatıp ilgili firma hakkında gerekenleri yapmış.
Kamu zararının önüne geçme adına yapıldığı gözlenen bu gelişmelerden haberdar olunduğu vakit ilgili firmanın belediyeden 650 bin lira alacağı varmış.
Belediye, bu paranın 568 bin lirasını kamuya irat kaydetmiş. Kalan 81 milyon 918 lirayı ise icra takibine almış.
İşte Bilal Uludağ'ın kamu zararı ortada yok diyerek açıklama yapmasına temel dayanak bunlar.
Bu arada alt yüklenici firma sahte evraklarla bu arada 155 bin liralık ödeme belgesinin de sahte olduğu ortaya çıkmış ve belediye tarafından ilgili firmaya kişi borcu çıkarılıp geri tahsil edilmiş.
Sözleşme bu arada fesih edilmiş.
Fesih işleminden sonra Adan Emniyetine, Cumhuriyet Savcılığına ve İçişleri Bakanlığı'na belediye bilgi vermiş.
Personel hakkında da idari soruşturma başlatılmış.
Bütün bunları avukat olan belediye başkanı süreci bildiği için yapmış sanırım. İyi de etmiş. Kendisini ateşe atmamış en azından.
İhaleye o tarihte kimseler de itiraz etmemiş. 17 firma ihale için dosya almış. İhale günü 4 firma teklif vermiş. 2 firmanın evrakı eksik olunca geri kalan 2 firmanın evrakları kontrol edilmiş ve ihale SETENAY'da kalmış.
Uludağ, kendisinden önce başkanlık yapan Ahmet Zenbilci'den karlı bir şekilde ihale yaptığını ifade ederek ilçenin kazancını da böylelikle temin etmiş.
Bütün bunlar bu gelişmenin bilgi notları...
Emniyetin yapacağı soruşturmanın ve akabinde savcılığın konu hakkında yapacağı işlemin ne olduğundan da sizleri bilgi sahibi yapacağız diyelim ve noktayı koyalım.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık