Ana Sayfa Yaşam Azerbaycanlı doktorlara ''Çocuklarda İleri Yaşam Kursu''

Azerbaycanlı doktorlara ''Çocuklarda İleri Yaşam Kursu''

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Azerbaycan’da doktor ve hemşireler için “çocuklarda ileri yaşam desteği” eğitim programı düzenledi. Bu çerçevede Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Rıza Dinçer Yıldızdaş ve Çocuk Acil Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz Azerbaycan Tıp Üniversitesin de uygulamalı olarak çocuklarda ileri yaşam desteği konusunda çeşitli bilgiler verdi.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2016 Çarşamba 09:25
Azerbaycanlı doktorlara ''Çocuklarda İleri Yaşam Kursu''

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği tarafından Türkiye genelinde 2002 yılından bu yana çocuklarda ileri yaşam desteği konulu kurslar düzenleniyor. Bu kursların bir benzeri ise Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Bakü Program Koordinasyon Ofisi tarafından gerçekleştirildi. 2014 yılından itibaren devam ettirilen “Hoşgeldin Bebek” isimli program kapsamında başta Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Rıza Dinçer Yıldızdaş ve Çocuk Acil Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz olmak üzere Türkiye’den sayılı Akademisyen Azerbaycanlı doktor ve hemşirelerle, pediatrik acil tıbbi müdahale konularını anlattı.

 

Kurs konusunda bilgi veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Rıza Dinçer Yıldızdaş, Azerbaycan’da ki meslektaşlarıyla bilgi birikim paylaşımda bulunmaktan ve bu konudaki tecrübelerine onlara aktarmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti. Yıldızdaş, Gerçekleştirilen eğitimle 60 kursiyerin yetiştirildiğini, yetiştirilen bu kursiyerlerden de eğitici olarak 2 kişinin belirlendiğini dile getirdi. .Prof. Dr. Rıza Dinçer Yıldızdaş kursa katılımın son derece yüksek olduğunun da altını çizerek, bu durumun da son derece sevindirici olduğunu söyledi.

 

Kurs sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan 60 kursiyere sertifikaları verildi. Sertifikaları TİKA Bakü Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Prof. Dr. Rıza Dinçer Yıldızdaş ve Azerbaycan Tıp Üniversitesi Cerrahi Kliniği Başhekimi Doç. Dr. Asiman Hasanov verdi.

Hasanov, burada yaptığı konuşmada TİKA’nın desteğiyle Türk hekimlerin verdiği eğitim programının Azerbaycan için çok faydalı olduğunu söyledi. Hasanov özellikle bu kurslar sayesinde ülkedeki bebek ve çocuk ölümlerinin azalacağına vurgu yaptı Hasanov, son yıllarda Türkiye’nin sağladığı katkılarla Azerbaycan tıp dünyasında yeni kapıların açıldığını vurguladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık