Ana Sayfa Ekonomi Bilgiç, “Prim artışı buruk bir sevinçle karşılandı”

Bilgiç, “Prim artışı buruk bir sevinçle karşılandı”

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, pamuk ve yağlı tohumlu bitkilerde fark ödeme desteklerinin 10 ‘ar krş/kg artmış olmasının üreticinin beklentisine tam cevap vermediğini, buruk bir sevinç yaşattığını söyledi.

Giriş Tarihi: 6 Mayıs 2016 Cuma 03:51
Bilgiç, “Prim artışı buruk bir sevinçle karşılandı”

Umudlarının 2017 yılından itibaren 'Stratejik Tarımsal Havza Modeli’ uygulanmaya başlamasıyla daha da artacağının altını çizen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Dışa bağımlı olduğumuz; yıllık yaklaşık 4 milyar dolar üzerinde ithalat gerçekleştirdiğimiz ve ülkemiz için stratejik öneme sahip pamuk, soya fasulyesi vb yağlı tohum üretiminin ve üretim alanlarının arttırılması için bu yıl açıklana fark ödeme desteklerin önümüzdeki yıldan itibaren daha etkin bir 'Stratejik Tarımsal Havza Modeli’ içinde  açıklanmasıdır. Destekleme modeli geliştikçe pamuk ve yağlı tohumda dışa bağlılığımız ve dış ithalat açığımızın azalması kaçınılmaz olacaktır. Pamuk ve yağlı tohumlardaki fark ödeme destekleri arttırıldıkça ülkemizde soya ve pamuk üretiminin dışa bağımlılığı azalarak devam edecektir. Bölgemizde ikinci ürün pamuk ve soya ekim alanlarının artması beklenmaktedir.” dedi.

YILIN İLK BUĞDAY HASADI ADANA’DA BAŞLADI

Yılın ilk buğday hasadının Adana’da başladığını da sözlerine ekleyen Başkan Bilgiç, Adana’da toprak, hava ve suyun bu kadar güzel uyumlu olduğu bu bereketli topraklarda neredeyse yetişmeyen ürün olmadığını ifade etti.

Başkan Bilgiç”Ülkemizde üretimi yapılan birçok tarımsal ürünün ilk hasadının yapıldığı yer Çukurova’dır. Bu sezondada ilk buğday hasadı ilimizin yumurtalık ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Öncelikle sezonun bölgemiz ve ülkemiz üreticisi için bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum. Borsamız kotasyonunda yer alan buğday ürünümümüzün ilimiz ekonomisindeki yeri ve üretim alanı yönünden kapladığı alan önem arz etmektedir. Hasadın başlaması ile temel gıda maddesinin ham maddesi olan buğday bölgemizdeki ilgili sektörlere de önemli bir ekonomik hareketlilik sağlayacaktır. Borsamzıca son yedi yıldır süne ile biyolojik mücadele için yapılan çalışmalarda da altını çizerek vurguladığımız gibi verimle birlikte kaliteli buğday üretilmesi gerek bölge çiftçimize, gerekse bölge sanayicisine önemli bir katma değer yaratmaktadır. İlimizde ülkemizin ilk buğday hasadının yapıldığı bu günlerde, yeni hasat sezonunun üreticilerimize ve üyelerimize hayırlı, bereketli ve kazançlı olmasını temenni ederiz.” Diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Adana'dan kaçan kaçana!

Adana'dan kaçan kaçana!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık