Ana Sayfa Gündem Yüreğir’e 15’inci taziye evi

Yüreğir’e 15’inci taziye evi

Yüreğir Belediyesi, yakınlarını kaybetmiş vatandaşları zor günlerinde yalnız bırakmayarak bu kadim geleneği kurumsal boyuta taşıdı. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ilçede 15’inci Taziye Evi’ni Anadolu Mahallesi’nde törenle hizmete açtı.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2016 Perşembe 08:21
Yüreğir’e 15’inci taziye evi

Taziye ve başsağlığı geleneği, insanımızın dinsel ve toplumsal vazgeçilmez törenlerindendir. Millet geleneğimizde, acılarımızı paylaşarak cenazesi olanın en zor gününde acılı aileleri yalnız bırakmayız.  Yüreğir Belediyesi,  yakınlarını kaybetmiş vatandaşları zor günlerinde yalnız bırakmayarak bu kadim geleneği kurumsal boyuta taşıdı. Günümüzde komşuların dahi birbirlerini tanımadığı çoklu apartman yaşantılarında bazı değerlerimizin gerilediği bir gerçektir. Yüreğir Belediyesi bu ritüellerin kent yaşamına uygun olarak gerçekleştirilmesi için 7 yılda 15 Taziye Evi’ni ilçe sakinlerinin kullanımına sundu. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, AK Parti Yüreğir İlçe Başkanı Ahmet Çözer, Yüreğir Belediyesi Meclis Üyeleri, muhtarlar ve mahalle sakinleri ile birlikte 15’inci Taziye Evi’ni Anadolu Mahallesi’nde hizmete açtı.

 

Açılış töreninde yaptığı konuşmada vatandaşının acılarını en zor gününde yanlarında yer alarak paylaştıklarını belirten Başkan Çelikcan Taziye Evi sayısını 20’ye tamamlayacaklarının müjdesini verdi. Taziye ve başsağlığının hem dinimizde hem de geleneğimizde önemli bir yeri olduğunu dile getiren Başkan Çelikcan, “Dost, akraba, komşu herkes acılı günlerde dostlarının yanında olmak istiyor. Tıpkı mutlu günlerde sevinçlerini paylaştıkları gibi acılarını da paylaşmak istiyor. İlçemizin demografik yapısı bu güzel geleneğin devamında oldukça önem arz ediyor. Yağmurda çamurda taziyelerde sıkıntılar yaşanıyordu. Bu mekanlar, bu sıkıntıları giderdi. Bugün 15’inci Taziye Evimizi açıyoruz. Bu sayıyı 20’ye tamamlayacağız. Buralar sizin paralarınızla yapıldı, sizler sahip çıkacak, koruyacak, yaşatacaksınız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Anadolu Mahallemize hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

 

Taziye Evi’nin mahallelerinde önemli bir eksikliği giderdiğini belirten Mahalle Sakinleri ise Başkan Çelikcan’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiler.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Avukatların otopark sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık