Ramazan Şanıvar

ADANA KURTULUŞ YARI MARATONU TÜRKİYE’NİN 2. PRESTİJLİ YARIŞI OLDU


Ramazan Şanıvar
5 Ocak 2016 Salı 20:29

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılı anısına bu yıl altıncısı gerçekleştirilen “Adana Uluslararası Kurtuluş Yarı Maratonu”  Milli Mücadele yıllarında verilen kahramanlığa yakışır bir şekilde gerçekleştirildi.

Yarış günü erken saatlerde Atatürk Parkı önünde Sunucu ve Spor Eğitmeni Ece Vahapoğlu, müzik eşliğinde 4 kilometrelik halk koşusuna katılacak vatandaşların ısınmalarına yardımcı oldu. Açılan stantlarda tişört, şapka, cezerye ve yarışlarla ilgili kitapçıklar dağıtıldı. Mini halk konserleri verildi. Spordan Sorumlu Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Cevheribucak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak’ın verdiği star ile başlayan yarış şölen-karnaval havasında gerçekleştirildi. Yarı maratonu bin 500, masterler, engelli ve halk koşusuna 4 bin kişi katıldı. Kadın ve erkeklerde Kenyalı atletler maratona damgalarını vurdular.

Gerçeği söylemek gerekirse, 5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu ile ilgili gerçekleştirilen etkinliği taçlandıran, kentin tanıtımını sağlayan ve ses getireni “Kurtuluş Yarı Maratonu” oldu. Hava koşullarının iyi olması, güzergâhta tarihi mekanlara dikkat çekilmesi, para ve diğer ödüllerin artırılması, Türk ve yabancı sporcuların yakın ilgisi maratonu kısa zamanda “marka” yaptı. Başarılı organizasyon nedeniyle Kurtuluş Maratonu hem Türkiye Atletizm Federasyon’u (TAF), hem de Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) yarışma takvimine alınması sağlandı.

Dünyanın en büyük 6 maratonu “World Marathon Majors” adıyla anılıyor. Bunlar New York, Londra, Boston, Berlin, Chicago ve Tokyo’da gerçekleştirilen maratonlar. ABD’nin en prestijli Dünyaca ünlü Boston Maratonu 1897 yılında 22 kişiyle başlamış. Günümüzde ise bu maratona dünyanın tüm ülkelerinden 40 bin kişi katılıyor.

Türkiye’nin en prestijli maratonu olan Kıtalararası Avrasya Maratonu 1979 yılında başladı. Ayrıca ülkemizde Balıkesir’de İsmail Akçay, Tarsus, Samsun, Trabzon, Antalya, Darıca, Şanlıurfa, Eymir Gölü, Bozcaada, Alanya,  Kapadokya ve Avanos ve Atatürk’ü Anma Koşuları’na büyük ilgi gösterilmektedir.

Adana’nın Ceyhan İlçesi doğumlu olan 23 Türkiye rekorunun sahibi, dünyaca ünlü tüm maratonlara isim olarak katılan, 1996 Atlanta, 2000 yılında Sidney Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil eden, Akdeniz Oyunları’nda kadınlarda ilk altın madalyayı kazanan deneyimli duayen maratoncu Serap Aktaş’a “6. Adana Kurtuluş Maratonu”nu nasıl buldun? “ diye sordum. Bazı aksaklıklara rağmen dağıtılan para ödülü ve organizasyonla Avrasya Maratonu’ndan sonraTürkiye’de 2. prestijli maratonu olduğunu söyledi. Bunu dünyadaki tüm maratonlara katılmış birinden duymak beni gururlandırdı.

Aynı yetkililere bir kaç kez ödül verdirildi. Kurtuluş Maratonu’nu kısıtlı olanaklarla ilk başlatan ve mimarı sayılan Fazlı Bayram Hadi ile Çukurova Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Cafer Esendemir, maratonun şeref konukları  Eski Atletizm Federasyonu Başkanı Fikret Çetinkaya, Nejat Kök, Mehmet Yurdadön, Muharrem Dalkılıç, Atletizm Federasyonu Başkanvekili Ali Aksu, Milli Maratoncu Serap Aktaş, Veli Ballı, Sadık Salman, Mehmet Akgün, Necdet Ayaz, İsmail Akçay, Ahmet Altın, Selahattin Yıldız’a ödül verdirilmesi doğru olmaz mıydı? Hiç olmazsa, koştukları dönemlerde birer efsane olan herkesin televizyonlarda heyecanla izledikleri duayen atletleri podyuma çıkartarak tek tek tanıtmak neden kimsenin aklına gelmedi? Dileğimiz, hataların önümüzdeki maratonlarda düzeltilmesi.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık