SERAP BAŞKAN

ESNAFA SAHİP ÇIKALIM DA!


SERAP BAŞKAN
29 Temmuz 2020 Çarşamba 08:41

Pandemiden dolayı esnafın durumunu satırlardan defalarca dile getirip yazdım. İş yapamadıklarını ve zor durumda olduklarını, devletin ve biz vatandaşların sahip çıkması gerektiğini. Devletimizi iki hafta önce  Esnaf ve Sanatkârların Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandıkları kredilerin takipte olanları yapılandırılmıştı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde de  esnaf ve sanatkârın Halkbank'tan aldıkları ve ödenmeyen düşük faizli kredi borçları da 3 ay süre ile ertelendi. Ardı ardına alınan kararlar esnafa Kurban Bayramı öncesi nefes aldırdı. Bu kararlar ekonominin can damarı olan esnaf için yerinde ve alınması kararlardı. Çokta iyi oldu. Bu kararları alanlara buradan esnaf adına teşekkürlerimi iletiyorum.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Kurban Bayramı öncesi açıklama yaparak vatandaşlara ‘’Esnafına sahip çık’’ çağrısında bulunmuş. Hakikaten zor günler geçiren esnafa sahip çıkmalı ve alışverişlerimizi onlardan yapmalıyız. Palandöken’in açıklamasının altına imzamı atıyorum.

Yalnız bazı esnaf var ki bu durumu yani pandemiyi fırsata çevirip fiyatları öyle artırmış ki anlamak mümkün değil. Bu fahiş fiyatı artıranlar daha çok su tesisatı, telefon ve elektrik tamiratı yapanlar ilk sırada yer alıyor.

Bir çok ünlü firmanın yetkili servisleri, ‘’servis ücreti’’ni kaldırırken veya düşük fiyatlara çekerken, mahalle aralarındaki bu tür işleri yapan ve kendilerine sahip çıkmaya çalıştığımız esnaf ise 50 ila 70 lira arasında değişen servis ücretleri istemeye başladılar. Servis ücreti almadan da işlere gitmez oldular.

Bu durumu bir türlü anlamak mümkün değil. Tamam, esnaf zorda sahip çıkalım da vatandaş zor da değil mi? Esnafın bu servis ücreti isteme işi bir an önce çözümlenmeli.

TESK başta olmak üzere illerdeki esnaf odaları bu duruma el atmalı ve esnafın ‘’servis ücreti’’ talep etmelerini bir şekilde sonlandırmalı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık