SERAP BAŞKAN

3 yılda 556 lira eridi


SERAP BAŞKAN
26 Nisan 2021 Pazartesi 08:54

Emeklilerin yıllardır ödenmesi için dile getirildiği ‘’bayram ikramiyeleri’’nin ödenmesine bildiğiniz gibi 3 yıl önce yani 2018 yılında başlandı.

Mart 2018’de 1.603 lira olan asgari ücrete karşılık emekli bayram ikramiyesi Türkiye’de sayıları 13,3 milyona yakın emekli ve hak sahiplerinin hesabına 1.000 lira olarak yatırıldı.

Bu rakam günümüze kadar devam etti. Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi hükümet ikramiyelerin mayısın ilk haftası ile birlikte hesaplara yatırılacağını bir süre önce duyurdu. Emekliler için bayram aynı zamanda ikramiye demek. Ancak fiyatlar alıp başını giderken emekli bayram ikramiyesi üç yıldır 1.000 lira olarak yerinde sayıyor.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından yapılan araştırmaya göre, emekli bayram ikramiyeleri asgari ücrete göre 763 lira, gıda enflasyonuna göre 677 lira ve ortalama enflasyona göre 556 lira eridi.

Mart 2018 ve 2021 arasındaki üç yıllık dönemde TÜFE yüzde 56 oranında artarken, emekli bayram ikramiyelerinde herhangi bir artış yapılmadı. Böylece emekli bayram ikramiyesi enflasyon karşısında yüzde 56 erimiş. Emekli ikramiyesi üç yılda enflasyona göre artırılsaydı en az 1.556 lira olması gerekiyor.

Emekli bayram ikramiyesi asgari ücrete paralel artırılsaydı, bugün bu gün 1.763 lira olması gerekiyor.

Yaklaşan bayram öncesi uç kuruş emekli maaşıyla yaşam mücadelesi veren emekliler, ikramiyenin ne kadar olacağının beklentisi içerisinde. Rakamlar orta emeklilerin hak ettiği tutar da belli. Artık iktidardan müjdeli bir haber bekleniyor. İyi haftalar.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık