Züleyha Karaman

KKTC EĞİTİM, TURİZM VE ULAŞIM


Züleyha Karaman
1 Şubat 2016 Pazartesi 18:37

KKTC’de lokomotif sektör olarak turizm ve eğitim belirlenmiş.

Yüksek öğretim, ülke ekonomisinde çok ciddi bir yer tutuyor.

KKTC’de faaliyette olan 12 üniversitede,  resmi kayıtlara göre130 ülkeden 85 bin civarında üniversite öğrencisi var.

Sırada açılmayı bekleyen üniversiteleri de düşününce, öğrenci sayısının kısa zamanda daha da artması söz konusu.

Turizm öncelikli sektör olmakla birlikte, ekonomik hayata katkısı açısından yüksek öğretimin gerisinde olduğu söylenebilir.

Turizmde de hedefler iyi.

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, geçtiğimiz günlerde, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin (KITOB) 25. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada,

hedeflerinin 50 bin yatak kapasitesi ve 3 milyon turist olduğunu söyledi.

Sucuoğlu, 140 turistik konaklama alanı, 20 bin yatak kapasitesi bulunduğunu, bunun yıl sonunda 22 bine çıkacağını, 5 yıldızlı 18 adet otel bulunduğunu, bunun da yüzde 56’ya denk geldiğini belirtti.

Sucuoğlu, bu yıl, 25 bin, 2020’de de 50 bin yatak kapasitesi hedeflediklerini aktardı.

KKTC’ye ulaşım ciddi sıkıntı olduğu gibi ülke içinde de büyük sorun. KKTC’ye ve KKTC’de ulaşım hem zor, hem de pahalı.

Toplu taşımacılık ise yok dense doğrudur.

Hemen her evde 2-3 özel araç olduğu söylenir. İnsanlar ulaşımlarını özel araçları ile sağlıyor. Bu, lüks olmaktan öte bir zorunluluk hali.

Her üniversite kendi taşımacılık ağını oluşturmuş, kendileri çözüm bulmuş.

Oteller de öyle.

Belli bir saatten sonra hatta saat 18.00’den sonra bir yerden bir yere gitmek için özel arcınız yoksa taksi tutmak zorundasınız.

Bir yerden bir yere gitmek durumunda kalan öğrenci veya turist ise kaçınılmaz olarak taksi tutacak veya gitmekten vazgeçecek.

Bu durum yıllardır böyle, turizm gelişiyor, üniversiteler gelişiyor ama toplu ulaşımda sorunları çözmek, toplu taşımacılığı geliştirmek için elini taşın altına koyan çıkmıyor.

Temmuz 2015’de KKTC Ulaştırma Bakanlığı görevine gelen Tahsin Ertuğruloğlu, toplu taşımacılıkta yaşanan keşmekeşliğe dikkat çekince büyük yankı uyandırdı. Ertuğruloğlu, kronikleşmiş sorunlara neşter vuracağını söyledi. Bu amaçla, Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kuzey Kıbrıs işbirliğinde 3-5 Aralık 2015’de “Taşımacılık ve Ulaşım Çalıştayı”  düzenlendi.

Toplu taşımacılık ve ulaşım sektöründe yaşanan kronikleşmiş sıkıntı ve sorunların aşılması, çözümlenmesi ve yasal zemine oturtulması hedefiyle düzenlenen çalıştaya sektörün tüm paydaşları katılarak, sektörde ne kadar hata, yanlış ve anomali varsa ortaya koyarak, önerilerini sundu.

Çalıştayın sonuçlarını hayata geçirmeyi amaçlayan Bakanlık, toplu taşımacılık master plan çalışmalarına başladı.

Geçtiğimiz günlerde de KKTC Ulaştırma Bakanlığı heyeti, toplu taşımacılık master plan çalışması kapsamında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı toplu taşımacılık modelini yerinde inceledi.

KKTC Ulaştırma Bakanlığı Plan Proje Müdürü ve İzin Kurulu Başkanı Yrd. Doç Nazmiye Çelebi başkanlığındaki heyet, temaslarının sonunda, Eskişehir’in toplu taşımacılıkta uyguladığı bazı modellerin KKTC’de de uygulanmasının toplu taşımacılığı daha da kolaylaştıracağı ve ucuzlatacağını belirtti.

Nazmiye Çelebi, toplu taşımacılık master planının, KKTC için ekmek su gibi ihtiyaç olduğunu vurgularken, Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (Kar-İş) Başkanı Menteş Aytaç, Ekişehir’den “mükemmel izlenimlerle ayrıldığını” belirtti ve “Neden bizim ülkemizde de bu gelişmeler olmasın?” diye  sordu.

Eskişehir’de toplu taşımacılık modelini inceledikten sonra, “Biz neden bu kadar geri kaldık diye de kendi kendine sorduğunu” ifade eden Menteş Aytaç, “Siyasilerin radikal kararlar çıkarıp, kanunları değiştirip, ülkenin gelişmesi için, toplu taşımacılığın gelişmesi için, hem toplu taşımacının kazanacağı hem de taşınan insanların kazanacağı bir sistemi yapmamız gerekiyor. Bu konuda Sayın Bakanıma inanıyorum” diye de ekledi.

Ekonominin can damarı turizm ve yüksek öğretimde hedefler belirlenirken, toplu taşımacılık göz ardı edilemez.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık